Ølsmagning og lammecharcuteri fra Det Våde får på Skänk
Oplev lokal øl og det bedste lammecharcuteri, når gårdbryggeriet Det Våde Får og Skänk den 31. maj inviterer på en kombineret smagning af det bedste fra gården. Læs mere
Oplev lokal øl og det bedste lammecharcuteri, når gårdbryggeriet Det Våde Får og Skänk den 31. maj inviterer på en kombineret smagning af det bedste fra gården. Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 31. Maj 2022 18:00
Oplev lokal øl og det bedste lammecharcuteri, når gårdbryggeriet Det Våde Får og Skänk den 31. maj inviterer på en kombineret smagning af det bedste fra gården.
Lidt ude for Helsinge ligger Tolykkegård og bryggeriet Det Våde Får. Her opdrætter Henrik Koch får og brygger nogle ganske fantastiske øl. Når det kommer til Hillerød, er det nok det nærmest vi kommer et lokalt bryggeri.
Nu har du muligheden for at smage det bedste af det bedste fra Tolykkegård, når Skänk og Det Våde Får inviterer på ølsmagning og lammecharcuteri.
Til denne aften vil du smage på et bredt udvalg af Det Våde Fårs øl, alt imens Henrik underholder med røverhistorier og fortællinger fra gården og bryggeriet.
Til smagningen vil du få serveret Skänks berømte charcuteri, men denne aften vil kødet naturligvis bestå af lam fra Tolykkegård. Det lokale slagteri Kødsnedkeren har tryllet og laver fire forskellige specialpølser af lam og en type røget kød, og alt sammen vil du få at smage til øllet.
Alt i alt vil det blive en hyggelig aften, der hylder alt det bedste Nordsjælland kan producere af lækker mad og drikke.
31. Maj - Smagning og fåresalami fra Det Våde Får
Praktisk:
Dato: 31 maj
Tid: Kl. 18.00 - 22.00
Pris: 300 kr.
Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte flamencodans akkompagneret af vores fantastiske kvartet, som til denne forestilling har et meget spansk islæt med klaver, guitar, akkordeon og klarinet.
Et realistisk og humoristisk familiedrama med social kant om et bryllup, hvor gammelt nag slår revner i familieidyllen. Et drama med alt fra kjolekrise til bristede drømme og forbudte længsler.
Gæt med i Agatha Christies legendariske krimiklassiker om en gruppe mennesker, der er sneet inde på et afsidesliggende hotel med en morder iblandt. Spændingen stiger. Hvem er morderen?
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
En Biting – en klassiker for børn og deres voksne: En mand, en hat og et bistade. Så simpelt. For…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.