Omvisninger på Odsherreds Kunstmuseum
Omvisning på Odsherreds Kunstmuseet: Karl Bovin – Odsherredsmaler og beduin.
Omvisning på Odsherreds Kunstmuseet: Karl Bovin – Odsherredsmaler og beduin.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 26. November 2019 13:30
Odsherreds Kunstmuseum sætter fokus på Odsherredsmaleren Karl Bovin (1907-1985). Bovin malede kraftfulde og indlevende skildringer af landskabet omkring hans okkergule hus på toppen af bakken, mellem Fårevejle og Ordrup. Et landskab, der normalt er helt uden mennesker eller dyr, men viser hverdagslandskabet i al slags vejr og til alle årstider med marker og veje, telefonpæle og gravhøje.
For Karl Bovin udgør de arkæologiske udgravningsrejser til Bahrain i 1950erne sammen med professor P. V. Glob et særligt kapitel. Her udviklede Bovin sansningen af lysets kraftfuldhed og forfinede samspillet mellem havet, himlen, de hvide huse og den frugtbare oase. De har sidenhen givet Karl Bovin fået tilnavnet: Odsherreds Beduin.
Karl Bovin (1907 – 1985) flyttede som én af de første kunstner-kammerater til Odsherred i 1930 sammen med malervennen Kaj Ejstrup (1902 – 1956). Snart fulgte en række kunstnere efter, og op gennem 1930erne og ind i 1940erne var der tale om en veritabel kunstnerkoloni, hvor alle boede oppe i bakkerne i det vestlige Odsherred mellem Vejrhøj og Esterhøj. Lyset, landskabet og det kammeratlige samvær i billige boliger var med til at definere Odsherredsmalerne som gruppe.
Sted: Odsherreds Kunstmuseum, Rødhøj 11, 4550 Asnæs
Tid: kl. 13.30
Pris: 30 kr. og entré til museet på 70 kr.
Tilmelding: ikke nødvendigt men billetter kan købes her.
Svend, Knud og Valdemar er en hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede i 1157 – det afgørende opgør mellem de tre danske tronkrævere: Svend, Knud og Valdemar.
Velkommen til den officielle åbningskoncert på det 20. internationale Hvide Sande Masterclass der dette år byder på hele 15 koncerter og events
Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche …laver halløj i klostret. Det bliver hylende morsomt, skævt, sprudlende og musikalsk i topklasse, når den gamle klassiske operette fra 1883 støves af og sendes gennem Figaros gakkede vridemaskine.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
...tankevækkende foredrag med kant og humor
Ja! – du læste rigtigt: Krimi-teater af legendariske Agatha Christie. En gruppe fremmede mennesker er sneet inde på det afsidesliggende…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.