program


Opera for alle - alle for Opera

Opera for alle - alle for Opera

De kendte hits i ny forklædning!

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 24. September 2022 16:00

Opera for alle… og alle for Opera

De kendte hits i ny forklædning!

Den klassiske opera er skøn uforglemmelig musik til dramatiske historier. Det handler tit om kærligheden til den eneste ene, eller om trekantsdramaer med et væld af forhindringer, inden heltinden dør af en unavngiven lungesygdom.

Men hvad sker der, når Puccinis Mimi er død? Bliver hendes Rodolfo kæreste med afdødes veninde Musetta? Får de to børn, som senere ender i en sammenbragt familie med Rodolfos bedste ven Marcellos tre børn, da Musetta og Marcello efter 15 år endelig finder sammen igen? Og ender Rofolfo til sidst med at springe ud af skabet sammen med studiekammeraten Schaunard?

Og hvad med Violetta i Verdis La Traviata, hvis hun havde fået en vaccine mod tuberkulose i tide?

Eller Hertugen i Rigoletto, hvis det viser sig, at han er en fin blød mand, der helt i metoo-bevægelsens ånd, tager dyb afstand fra udnyttelse af teenagepiger?

I denne forestilling vendes der op og ned på de oprindelige historier i de kendte og elskede operaer som Carmen, Don Juan, Figaros Bryllup, La Traviata, Rigoletto mfl. Der digtes videre på personernes skæbner, naturligvis med den oprindelige skønne musik. Fremført af fire topprofessionelle operasangere.

Så tør du se, hvad der sker, når hundyret Carmen møder superforføreren Don Juan? Det kommer ikke til at gå stille for sig!

Medvirkende: Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis, Signe Asmussen, Josefine Andersson
Ide, instruktion og scenografi: Guido Paevatalu
Kapelmester: Leif Greibe med trio
Libretto: Forfatter, dramaturg, foredragsholder, opera-ekspert Henrik Engelbrecht

Spilletid: 120 min. inkl. pause

Aktuelt


Oplev et musikalsk og muntert højskoleophold i Velling med forestillingen METER I SEKUNDET, baseret på Stine Pilgaards bestseller. I Folketeatrets version synger publikum med, mens de møder romanens farverige personer.

Nikolaj Karlshøj giver et indblik i Mercedes-Benz’ fantastiske historie og kommer ud i alle afkroge af mærkets univers gennem samtaler med udvalgte gæster. Det bliver en aften med masser af passion og stor indsigt i det ikoniske bilmærke. Aftenens gæster Anders Bilidt, automobil-aficionado og ekspert i investeringsbiler og klassiker-auktioner Erich Karsholt, reklameguru, bilfan og mangeårig kommunikator for Mercedes-Benz i Danmark Nils Petter Bro, Mercedes-entusiast, restauratør og medvært i Bilklubben Podcast Jan Magnussen, racerkører, firedobbelt Le Mans-vinder og tidligere F1-kører Steen Thornberg, Mercedes-mekaniker, AMG-specialist og bilnørd gennem årtier

Til medlemmer af Blåvand-Ho Erhverv Hermed indkaldes til generalforsamling i Blåvand-Ho Erhverv.

PÅ PLAKATEN


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.