
Oplev Omøs perler
Incl. skøn frokost og guidet traktortur øen rundt.
14. - 28. - 29. | AUGUST
Incl. skøn frokost og guidet traktortur øen rundt.
14. - 28. - 29. | AUGUST
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 29. August 2021 11:00
Incl. skøn frokost og guidet traktortur øen rundt.
Besøget på Omø, der ligger midt i Storebælt, begynder allerede, når I parkerer bilen og går ombord på færgen. Indånd den friske havluft og kom ned i gear, mens de 50 minutter færgetur nydes på soldækket eller i salonen.
Ved ankomst byder øen på en flot lystbådehavn med ny legeplads. Et stenkast fra havnen ligger Omø Perlen med skøn udsigt over Storebælt. Værtsparret, Camilla og David, serverer deres hjemmelavede Omø Stjerneskud. I går selv fra havnen til Omø Perlen.
Efter frokosten kan I opleve øens herligheder i traktorbus, hvor lokale står klar til at fortælle om Omøs perler og de unikke historier, inden I er tilbage på havnen, hvor færgen sejler tilbage til Stigsnæs kl. 16.00 eller kl. 18.00.
OBS: Der er gratisfærge hele august måned som gående ombord. Husk at booke din/jeres billet selv om den er gratis. https://agerom.onlinebooking.dk/booking/default.aspx
Program
Kl. 11.00 - Afgang med færgen fra Stigsnæs Havn
Kl. 11.50 - Ankomst Omø
Kl. 12.30 – 14.00 - Frokost på Omø Perlen, Omø Stjerneskud + 1 drikkevare (øl, vin eller vand). Adresse: Søvej 2, 4245 Omø
Kl. 14.10 – 15. 30 - Traktorbus (Turen starter og slutter på havnen)
Kl. 16.00 el. 18.00 - Afgang med færgen fra Omø Havn
Pris: 195,-
Datoer: Lørdag den 14. august, lørdag den 28. august og søndag den 29. august
En smagning af en bred vifte af de vine, der er produceret på Vejrhøj Vingård siden 2015.
Få masseret lattermusklerne i en julet forkælelse af sanserne med aktuel satire og komik pakket ind i lækre toner og knivskarpe pointer. En forestilling med grinegaranti, men også med plads til eftertanke! Vi har sidst mødt Søren Ruby i forestillingen ”At dele et liv” og ”De 4 årstider” i Reventlow ridehal Kabareten spilles i Sandby Kulturhus, hvor der - inkluderet i billetprisen - serveres en julet anretning før forestillingen.
I denne musikdramatiske forestilling slippes hippierne løs og vi møder 70’erne og de store samfundseksperimenters tid. En periode med opgør…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.