
(pAp) - (kAs)
Papkasser er ikke kun papkasser – de kan skabe verdener. En forestilling for de helt små om legens uendelige muligheder. Alder: ½ - 5 år
Læs mere
Papkasser er ikke kun papkasser – de kan skabe verdener. En forestilling for de helt små om legens uendelige muligheder. Alder: ½ - 5 år
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 15. Januar 2023 11:00
Med sig selv, hinanden og med papkasser bygger skuespillerne Anna og Kasper universer, som de sammen med publikum oplever og forstår igennem legens uendelige muligheder.
En musikalsk og nærværende forestilling for de mindste og deres voksne.
Vinder af Årets Forestilling ved Scenekunstens Priser 2019.
Medvirkende: Anna Ur Konoy og Kasper Daugaard Poulsen
Idé, koncept & iscenesættelse: Charlotte Ladefoged
Visuel designer: Morten Ladefoged
Komponist: Mads Horsbøl
Dukkemager: Rebekah Caputo
Kostumier: Marianne Meyer
Værksted: William Nielsen & Morten M. Laursen
Scenografisk assistent: Amanda Axelsen Sigaard
Grafik: Tanja Smedegaard & Pernille F. Klausen
PR & administration: Rikke Baes-Carlsen
Alder: ½ - 5 år
Producent: hvid støj sceneproduktion
Samarbejdspartnere: Aarhus Teater, Børnekulturhuset Aarhus, Pappagallo, Move’n’Act
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.
Alle tror, at kong Frode Fredegod hersker over riget, men det bliver afsløret, at hans rådgiver, Erik Oddbane, har hemmeligholdt kongens død for at bevare freden. Dette igangsætter en kæde af dramatiske begivenheder. Frodes datter, Ofura, er udvalgt af sin far som arving, men hendes legitimitet bliver udfordret af halvbroderen Halvdan, der tager blodige metoder i brug. Snart må Ofura rejse ud for at samle en hær imod sin egen halvbror i håb om at genvinde tronen og redde riget fra en særdeles brutal hersker. Vil det lykkes hende at blive rigets dronning? Og i så fald: Vil de danske høvdinge nogensinde acceptere en kvinde på tronen?
Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk cast af sangere.
Poletter er den “valuta” der benyttes i børneområdet.
Skøn vandretur i Ho Plantage og besøg i Sæberigets butik og værksted til en kop kaffe og andet godt
Ingen jul uden Cirkeline i Roskilde Teater. Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.