program


RÅB OP! – Kunst som aktivistisk handling

RÅB OP! – Kunst som aktivistisk handling

Med inspiration fra kunstnerkollektivet RØDE MOR undersøger eleverne, hvordan kunst kan bruges aktivistisk. Eleverne producerer selv protestplakater i værkstedet ved hjælp af linoleumstryk.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Beskyt Miljøet!  Bevar Menneskerettigheder! Fred! Ligestilling!

 

RØDE MOR kalder! … hvad svarer du?

 

Er der en sag, du brænder for? Hvordan vil du gøre opmærksom på din sag og få din stemme frem? Hvad vil du sige til hvem og hvordan? Vil du bruge en bestemt tone til at skabe opmærksomhed på din sag? Humor? Provokation? Empati?

 

RØDE MOR var et kunstnerkollektiv, en aktionsgruppe og et rockorkester, som satte kunsten i arbejde. De lavede aktivistisk plakatkunst for masserne. Plakaternes klare og enkle budskaber opfordrede til aktivistiske handlinger, som sigtede mod at ændre verden lokalt og globalt. Det var en kamp for lærlingeløn, ligeløn og forbedring af kvinders arbejdsforhold. De ønskede fred og at mindske forureningen globalt. Og de udtrykte solidaritet med undertrykte folk i hele verden. Emner, der den dag i dag stadig er højaktuelle. 

Ved at samle inspiration fra kunstnergruppens karakteristiske plakatkunst, musik og protestaktioner arbejder eleverne med egne demokratiske handlekompetencer og undersøger, hvordan man kan gøre sin stemme gældende via kunsten og kollektive kreative processer. Vi perspektiverer RØDE MORS verden og aktivistiske kunst til elevernes egen samtid.  

 

Eleverne træder ind i en aktivistisk happening på museet, de undersøger kunsten i udstillingen RØDE MOR og lærer om gruppens rolle i 60'ernes og 70'ernes ungdomsoprør og protestbevægelser. Siden skal eleverne selv producere protestplakater i værkstedet igennem en kollektiv, kunstnerisk proces. Ligesom plakaterne i udstillingen arbejder eleverne kollektivt med den grafisk trykteknik linoleumstryk for at skabe et fælles værk med udgangspunkt i en sag, som de selv vælger at sætte fokus på.

Antal elever: 28

Klassetrin: 8.-9. kl.

Fag: billedkunst, samfundsfag, dansk og historie.

Varighed: 3,5 time.

Sted: Odsherreds Kunstmuseum

Pris: 2.100 kr. 

Forløbet skal bookes senest 2 uger før.

Bookingprocessen:

o   Vælg den ønskede dato

o   Udfyld bookingformularen

o   Faktura sendes efterfølgende til skolens EAN nummer

o   Bookingen er først registreret og bestilt, når du modtager en bookingbekræftelse fra skole@vestmuseum.dk 

Aktuelt


En historie, der efterhånden har fornøjet mange generationer, om de to frække tandtrolde, der huserer i Jens' tænder. Alder 4-8 år.

En hoppende, poppende teaterforestilling om at være helt sin egen både alene og i fællesskaber. Alder 4-7 år.

Åbningstider Onsdag 10-21 torsdag til søndag 10-16

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

På årets Cocktails & Classical koncerter på Ruth & co. kan du helt gratis få mulighed for at opleve årets…

Er du fan af Smokie, så skal du da helt sikkert med når MR. SMOKING & MISS Q. spiller i…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.