
Ragnarok
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Oplev Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas.
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Oplev Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 18. Januar 2022 19:30
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Det interessante ved de gamle guder er, at de er så menneskelige. Ja, de er næsten mere menneskelige end menneskene selv. De er forfængelige, impulsive, fordomsfulde, kærlighedsfulde og komiske. Sådan nogle guder kan man fortælle historier med. Historier, der kan gøre os klogere på os selv.
Ja det er som om man med de gamle historier ville sige: ”Lad for guds skyld være med at opføre jer ligeså dumt som guderne, for så ender det helt galt. Det bliver det rene Ragnarok!”
Det der har inspireret mig til at gå i gang med Ragnarok, er Villy Sørensens tanker om, at Odin, der ser alt både i fortid og fremtid, må have vidst, hvem der lagde pilen på Høders bue. Pilen, der dræbte Balder.
Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas fortæller Ragnarok.Medvirkende:Vigga Bro og Ida Bach Jensen
Varighed: 75 minutter
Brunos Bodega er en fuldstændig almindelig bodega. Her findes ikke skæve eksistenser. Kun mennesker. Kom indenfor og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste som resten af inventaret. Her lever hverdagsdrømme og -tragedier side om side. Og selv om irritationer kan nå uanede højder, rækker netværket tæt og fast ind under selv de dybeste fald.
Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2025.
Ingen jul uden Cirkeline i Roskilde Teater. Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til toppen af juletræet. Alder 3-8 år.
Det er aldrig nemt for voksne børn at flytte hjem til deres forældre, men er det lettere, hvis det er…
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.