Ronja Røverdatter
Astrid Lindgrens klassiker med musik af Sebastian. Om Ronjas møde med rumpenisser og andre væsner. Om mod og venskab med Birk. Sammen afviser de røverlivet og standser fjendskabet mellem de voksne.
Læs mere
Astrid Lindgrens klassiker med musik af Sebastian. Om Ronjas møde med rumpenisser og andre væsner. Om mod og venskab med Birk. Sammen afviser de røverlivet og standser fjendskabet mellem de voksne.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Onsdag, 05. Februar 2025 18:00
RONJA RØVERDATTER
Ronja Røverdatter er Astrid Lindgrens vidunderlige klassiker om kærlighed, mod og venskab.
En uvejrsnat fødes to børn i to rivaliserende røverbander: Den viljestærke Ronja hos Mattisrøverne og den følsomme Birk hos Borkarøverne. Da Ronja kommer til verden, slår lynet ned, og en dyb kløft deler nu den mægtige røverborg, Mattis Borg. De hjemløse Borkarøvere er ikke længe om at flytte ind i den tomme del af borgen – til stor ærgrelse og irritation for Mattisrøverne. De to røverkonger, Mattis og Borka, er nemlig slet ikke gode venner. Ronja har svært ved at finde sig tilpas i røverlivet og søger derfor ud i skoven. Her lærer hun at begå sig blandt rumpenisser, skovhekse, grådværge og andre under- og overjordiske væsner. Det er også i skoven, at Ronja møder Birk; fjendesøn, nabo og med tiden Ronjas bedste ven. Sammen beslutter de sig for at vende ryggen til røverlivet og at standse fjendskabet mellem de voksne. Det bliver hverken nemt eller ufarligt! Sebastians sange til Ronja Røverdatter er for mange danskere ét med selve historien om Ronja. Tag for eksempel Anemonesangen, Ulvesangen og Din skov, min skov.
Ronja Røverdatter med musik af Sebastian havde premiere på Det Danske Teater i 1991. På albummet Ronja Røverdatter (1991) blev sangene sunget af bl.a. Michael Bundesen, Eddie Skoller og Søs Fenger. Ronja Røverdatter er en vidunderlig klassiker. I generationer har teaterversionen henrykket store som små, og dens uomtvistelige kvaliteter gør, at den til glæde tages op igen og igen.
DRAMATISERING: Annina Enckell
OVERSÆTTELSE, SANGTEKSTER OG MUSIK: Sebastian
INSTRUKTION: Mads M. Nielsen
SCENOGRAFI: Nadia Nabil Korsbæk
KOREOGRAFI: Ernestine Ruiz
KAPELMESTER OG ARRANGØR: Lasse Schmidt
MUSIKERE: Lasse Schmidt, Kristian Karottki, Steffen Schackinger
MEDVIRKENDE: Monica Isa Andersen, Sigurd Thomasen, Charlotte Guldberg, Rasmus Fruergaard, Jakob Højlev Jørgensen, Ari Alexander, Linnea Voss, Morten Christensen, Rasmus Kirkegaard Faartoft, Theresa Sølvsten, Mathias Sprogøe Fletting, David Rousing
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
I en duel mellem en danser og en skuespiller ønsker Uppercut Danseteater og fix + foxy at gentænke mødet mellem to mennesker på en scene - og at gentænke både had og kærlighed. Det er PAS DE DIEU og ikke PAS DE DEU!
Traditionen tro åbner Jim Lyngvild og Morten Paulsen igen i år dørene til deres fælles hjem vikingeborg, Ravnsborg, for det…
Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.