Roskilde Fjordsejlads med "Hjortholm" (august)
Tag med familie og venner ud i det blå på sommersejlads i Roskilde Fjord med Hjortholm
Tag med familie og venner ud i det blå på sommersejlads i Roskilde Fjord med Hjortholm
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Fjordsejladsen giver folk i alle aldre mulighed for at opleve Nationalpark Skjoldungernes Land fra søsiden. Hop ombord i Roskilde Havn og tag en rundtur omkring Ringøen i Kattinge Vig.
På turen rundt i Kattinge Vig vil du bl.a. opleve den smukke natur på Bognæs, kongeriet Elleore og få en fantastisk udsigt til Roskildes skyline fra vandet. Sejladsen med Hjortholm giver også mulighed for at komme tæt på fjordens fugleliv, bl.a. Europas største rovfugl, Havørnen, som yngler i skoven ved Bognæs. Med en kikkert kan du også se både fjordternen, troldanden, rødben, edderfuglen, gæs og mange andre fugle.
Du kan også lytte lydfortællinger om fjordens enestående natur, dens betydning for fuglene og et indblik i livet under vandet. Download nationalparkens app og find ruten ’Sommersejlads i Roskilde Fjord’.
Rederiet Stromma står bag sejladsen med Hjortholm i et tæt samarbejde med VisitFjordlandet og Nationalpark Skjoldungernes Land.Varighed: 1 time ( + 15 min. til af/påstigning)
Billetter til turen i juli måned finder du her.
Voksne: 99 kr. pr. personBørn (under 12 år): 49 kr. pr. person
Børn (under 2 år): gratis
Det er tilladt at medbringe mad- og drikkevarer ombord.
Hjortholm er ikke kørestolsvenlig.
Hunde ombord er ikke tilladt.
Fortid og nutid mødes i Axels minder om Den Rejsende Højskole og Evas teater, der drives på individualistiske vilkår. AMDI trækker tråde til det Danmark, vi kender, og det vi husker. Om fællesskab, idealisme og magt.
Cph Art Space er et andet koncept for at skabe rum og ramme om kunst af høj kvalitet.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Traditionen tro, i uge 29 i MusikLaden - arrangør EVENT &Os
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.