Roskilde set fra 2 høje i Nationalpark Skjoldungernes land
Guidet vandretur i middelalderbydele i Roskilde set fra kirkehøj til kirkehøj + hospitalsområdet ved fjorden i Nationalpark Skjoldungernes Land
Læs mere
Guidet vandretur i middelalderbydele i Roskilde set fra kirkehøj til kirkehøj + hospitalsområdet ved fjorden i Nationalpark Skjoldungernes Land
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Denne tur havde tidligere "Alsang og Algang"- temaet, nu har turen fokus på Nationalparkens middelalderby Roskilde, set fra 2 kirker: Roskilde Domkirke og Sankt Jørgensbjerg kirke og i området mellem dem. Turen er 6 - 7km lang.
Fast onsdagstur i lige uger: Se en bid af fjordlandet og hør om istidslandskabet og kulturpåvirkningen, som gør, at dette stykke fjordland er valgt som nationalpark. Se fra kirke til kirke på de 2 høje på hver side af istidskløft, som skabte kildevand til industirens frembrud.
Om turen:.
- Turen første høj er ved domkirken 40 moh. vi krydser slugten med de mange kildevæld til næste høj Skt. Jørgensbjerg.
- Turen fortsætter til Skt. Jørgensbjerg kirke, landets måske ældste stadig aktive stenkirke og vi hører om ”bjerget”, som kulturområde mellem by og land.
-Turen fortsætter på landhævningen og området ved Sankt Hans hospital. Dette område har en spændende historie både kirkeligt og på sin vis åndeligt, da syge og fortabte sjæle af forskellige historiske grunde har været anvist til dette område gennem tiden.
- Turen tager langs vandkanten ved fjorden og slutter ved museumsøen og områdets smukke arkitektur.
Start og slut sted: Danhostel Roskilde, Vindeboder 7, 4000 Roskilde.
Turen gennemføres uanset vejret, så der aflyses ikke, hvis fremmødte deltagere vil gennemføre. Ikke fremmødte får ikke beløb tilbage, hvis der aflyses på dagen.
Det Praktiske: Bedst i vandtætte sko og støvler, når det er vådt. Hunde i snor. Der er ingen toiletmulighed på turen, kun ved Roskilde havn.
Sværhedsgrad: Vi går på smalle grus stier, våde i regn.
I Hvide Sande finder du noget af det bedste sildefiskeri i Danmark. Så godt, at silden hvert år sidst i april er centrum for den stemningsfulde Sildefestival
24. april, 25. april & 26. april
Man kan kun tilmelde sig én voksen-konkurrence eller alle tre voksenkonkurrencer. Man kan tilmelde sig online til og med onsdag d. 22. april – derefter kan man kun tilmelde sig ved at møde op i teltet d. 25. april til indregistrering, hvor man skal betale kontant eller via mobilepay.
Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.
En absurd og tragikomisk klassiker om den beslutsomme optimist Winnie, der muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs trods det faktum, at hun langsomt synker længere og længere ned i den møgbunke, hun sidder fast i.
Nytårstravetur ved Nymindegab - afsluttes af med skøn tapas hos Local Food
En rigtig familieforestilling for alle fra 4 år og opefter - også for deres voksne.. ”Otto er et næsehorn” er…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.