program


Ryg - en sørgmunter cabaret
3

Ryg - en sørgmunter cabaret

En Jørgen Ryg cabaret af og med Bodil Jørgensen. Cabaretten tegner et sørgmuntert portræt af det moderne menneske og dets genvordigheder i en tid, hvor alting skal gå så ufattelig stærkt.  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Søndag, 17. November 2019 16:00

Bodil Jørgensen lagde de danske teaterforeninger ned i sæsonen 2015/16 med hendes fortolkning af Lulu Zieglers repertoire i cabareretten DEN SIDSTE TURIST, - og nu er Bodil Jørgensen på banen igen med: RYG – EN SORGMUNTER CABARET.

Bodil Jørgensen har denne gang kastet sig over Jørgen Rygs repertoire og tegner et sørgmuntert portræt af det moderne menneske og dets genvordigheder i en tid, hvor alting skal gå så ufattelig stærkt.

Cabaretten er spækket med et væld af monologer og sange fra Enlig Far til Pyt og Hvad Skal Vi Med Kvinder – et spændende greb, når man som Bodil jo er en kvinde.

Til at akkompagnere og for de nye musikalske arrangementer står pianisten Bjarne Sahl, - og som fødselshjælper og ”øjne udefra” står Cafe Livas kunstneriske leder Jacob Morild.

 Pressen skrev:

"På en forunderlig måde har Bodil Jørgensen lagt sin scenefigur langt fra Jørgen Rygs uden at miste nærheden til ham og hans kunst. De store viser får undertiden med grovfilen, og flere af Sven Holms glimrende monologer opdateres en smule, men hele tiden er ånden den rette, og derfor ender den tummelumske aften i et langvarigt, taktfast bifald."

Fem stjerner - Dagbladet Roskilde

 

Introduktion kl. 15.00 ved Rikke Rottensten.

 

Medvirkende: Bodil Jørgensen

Pianist: Bjarne Sahl

Instruktør: Jacob Morild

Varighed: 1 time og 35 minutter (ingen pause)

Aktuelt


I denne smukke og foruroligende soloopera får selvskadere, misbrugere, misbrugte, racister og andre af internettets ensomme eksistenser en stemme. LOL består af 10 sange baseret på virkelige opslag på sociale medier.

Ny dansk dramatik, der med indsigt og fakta sætter det globale klimaperspektiv og de lokale hensyn til diskussion. Du kommer tæt på et lokalsamfund, der diskuterer udsigten til et A-kraftværk - i egen baghave.

Du får nu en enestående mulighed for at komme i Det Kongelige Teater i Nakskov Teatersal, når turnéforestillingen ”Sat i verden” kommer til Nakskov. Forestillingen er en nyskrevet komedie af bestsellerforfatteren Thomas Korsgaard om venskaber, familieforøgelse, ensomhed og den opreklamerede ret til singleliv.

PÅ PLAKATEN


STOLT er en kærlighedserklæring til danskheden i al sin mangfoldighed og forskellighed. En musikforestilling i storformat og en kalejdoskopisk rejse…

Vil du med på en tur ”down memory lane”? De er der alle sammen: ”Manden på risten”, ”Sangen om Larsen”,…

I en duel mellem en danser og en skuespiller ønsker Uppercut Danseteater og fix + foxy at gentænke mødet mellem…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.