Skær græskarlygter i efterårsferien
Kom til Sorø Museum og vær med til hyggelig græskarskæring i efterårsferien til uhygge i de mørke aftener Læs mere
Kom til Sorø Museum og vær med til hyggelig græskarskæring i efterårsferien til uhygge i de mørke aftener Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Kom til Sorø Museum i efterårsferien og skær græskarlygter til de lange efterårsaftener og til Halloween.
Museets formidler giver inspiration til og vejledning i, hvordan man skaber en flot efterårslygte i nordisk stil med amerikansk forhistorie.
Hør de fascinerende historier bag traditionen fortalt i børnehøjde.
Tag græskarlygten med hjem.
Græskarskæring foregår udendørs.
Du kan både købe billet på forhånd og i døren
Sted: Sorø Museum, Storgade 17, 4180 Sorø
Pris: børn 50 kr. og voksne alm. entre.
Thure Lindhardt giver en musikalsk fortælling om N.F.S. Grundtvig. "Jeg saa engang et Billede af det Evige - en rejse med Grundtvig", skabt af skuespiller og instruktør Thure Lindhardt, som en hyldest til en af Danmarks største begavelser N.F.S. Grundtvig.
FIGAROS præsenterer en spaghettiwestern, som vor mor lavede den. Præriens skrappe sangere er en musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klichéer vendes på hovedet. Forvent knaldende skuddueller og rendyrket forvekslingskomedie – tilsat en god portion af Figaros' særegne komik, musik og sange fra opera, operette, musical, popmusik og naturligvis country & western.
En forestilling om voksne børn, barnlige forældre og deres fælles bagage
En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.