Skjoldunge - 28. juni - Eftermiddagsforestilling
Velkommen til Vikingernes Verden.
Velkommen til Vikingernes Verden.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Sigurd og hans onkel kong Harald Hildetand er de sidste af den legendariske Skjoldungeslægt. En slægt velsignet af aserne. Men Harald er syg og for at redde ham, må Sigurd begive sig på en eventyrlig rejse gennem fremmede verdener og blandt jætter og guder for at søge råd hos nornerne.
Det er en historie om en ung mand, den sidste skjoldunge, der vil bestemme over sin egen skæbne. Men kan man ændre skæbnen, selvom man kender den, eller er menneskene i Midgård alle brikker i gudernes spil?
Årets forestilling byder på eventyr i særklasse, helte i kamp, kujoner i skjul og kvinder, du ikke må danse med.
Varighed ca. 2 1/2 time inkl. pause.
Kom med på rundvisning i Vikingernes Verden. Vikingeguiderne tager jer med på en rejse tilbage til vikingetiden og giver ligeledes et unikt indblik i fortællingen om Frederikssund Vikingespil fra dengang til nu. Turen varer ca. en time og foregår i et tempo, hvor alle kan være med.
Mødested: Infoboden ved Runestenen.
Lækker nordisk buffet i Valhal med 4 slags kød, forskelligt tilbehør og brød.
Vil du gerne sidde indenfor, når du spiser, så er det en god ide at booke buffeten allerede nu. Her er du garanteret en plads i Valhal. Er vejret godt, så kan maden også nydes udenfor ved langbordene.

En ung pige flygter med sin cirkusfamilie fra Ceausescus kommunistiske diktatur i Rumænien i 1970’erne. Sammen med søsteren finder hun på historier for at distrahere sig selv, for eksempel den om barnet, som koger i polentaen. Med sort humor og en altid bagved lurende tragedie, fortælles historien.
En musikalsk romantisk komedie om vores allesammens behov for at føle os forbundne med andre. To ensomme mennesker hjælper hinanden tilbage til en skrøbelig glæde og kontakt med verdenen.
Om at være et lille menneske i en ganske forunderlig verden Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger.
Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.
Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.
Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.