program


Skovtur ved Humlebæk

Skovtur ved Humlebæk

Oplev, hvorfra billedkunstneren Catharina Nordlindh får inspiration og åbner for intuitionen til at male sine dejlige malerier.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 27. September 2016 19:30

 

Catharina fortæller:

At vandre i naturen og forbinde sig med sjæl og hjerte til det skabende univers. Så nær og så stærkt og altid ligetil. At vandre er måske den enkleste og mest naturlige måde at skabe nyt liv i sine celler, sin livslyst - at hente kraft. Kunsten, naturen, at være i den, inspirationen, helhedsoplevelse, vandringens væsen - alt hører sammen og beriger hinanden. Vi mødes for at sammen at nyde den frie luft og kroppens begejstring for at være i det frie rum hvor sanserne åbner sig og energien og inspirationen til alle livets gøremål bliver fyldt op. På turen vil vi opleve: En lille forskydning af intentionen med vandringen · Et nyt ønske om at byde ind til at se og opleve mere intenst· At være fuldt til stede og mærke jorden, luften, træerne, havet · At gennem gruppens fælles dynamik fordybe og intensivere tiden sammen. · Føle sig åben og fri!

Program

10.00 Fra Humlebæk station
14.30 Slut ved Espergærde kulturhus
Pris: kr. 350,- inkl. frokost og kaffe/kage
Tur: ca. 7-8 km.
Antal deltagere: Max. 14 personer

Prisen indeholder en let frokost samt kaffe/kage i slutningen af turen i teaterhuset

Leder: Turleder Klaus Falsing og billedkunstner Catharina Nordlindh

Turbeskrivelse

Turen starter med en introduktion fra Catharina i, hvad du kan indstille dig på, og hvordan du bliver guidet undervejs. Det er oftest meget enkle ting - men effektfulde når man giver sig hen til dem. Vi vandrer i ca. 1 ½ time rundt i Kirkeskoven. Der er frokost ved Årstidernes café, hvor vi byder enten på en sandwich eller en lun ret. Efter frokost vandrer vi ned til det lille område Babylone, krydser igennem dette område og fortsætter det sidste stykke vej langs stranden, indtil vi når Espergærde TeaterHus. Her vil Catharina byde på kaffe/kage og samle op på dagens oplevelser samt fortælle, hvordan hun oplever sammenhænge mellem dagens oplevelser i naturen og nogle af hendes malerier der hænger på væggene.

Aktuelt


Ingen jul uden Cirkeline i Roskilde Teater. Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til toppen af juletræet. Alder 3-8 år.

- går over scenen i 70 minutter uden pause!

I anledning af Sorø Historiske Festival 2025, er rundviser Helge Torm trukket i historisk dragt og agerer godsejer. Kom med på en forrygende, anderledes og spændende byvandring i Sorø.

PÅ PLAKATEN


Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

Er du klar til en fantastisk aften med irsk, skotsk og engelsk folkemusik? Så skal du med i MusikLaden når…

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.