Slåbrock Trio
Slåbrock Trio laver et akustisk og meget humoristisk sceneshow.
more
Slåbrock Trio laver et akustisk og meget humoristisk sceneshow.
more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Thursday, June 09 2016 7:30PM
Kjeld Torbjørn var og er mr. Slåbrock, der skrev alle de store hits, som det legendariske nordjyske band havde succes med i 1970'erne og 80'erne.
Jo, selvfølgelig spiller Slåbrock Trio sangene fra de gyldne år i 1970erne og 80erne, siger Kjeld Torbjørn. Og det er sgu ikke kun for publikums skyld. Jeg kan stadig li’ at synge ”To gears Diesella” og ”Truckdrøwe Maj” og ”Er min ring mon for stram til din finger”. Men jeg har osse et par nye i posen – og folk har taget virkelig godt imod numre som ”Vild med flæsk” og ”En dansktop-sang”.
Slåbrock Trio spiller akustisk (altså ingen el-guitarer) og er ikke et danseorkester. Men laver et musikalsk og meget humoristisk show. Der er ingen, der endnu er døde af grin – men det har været tæt på mange gange.
Musikalsk – Torbjørn spiller ikke selv noget instrument – ligger sagen i de allerbedste hænder hos de to øvrige, Ole Albrechtsen og Andreas Svaneborg.
En mystisk karakter sætter en kvinde på prøve nat efter nat og rusker op i hendes ellers trivielle tilværelse. WAKE UP! er en ordløs, komisk og poetisk forestilling, der stiller spørgsmål om identitet, frygt og længsel.
Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.
En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at flyve og andre gange er ubærligt tungt. Smuk, poetisk og tankevækkende scenekunst, hvor iscenesættelsen er visuelt stærk.
Oplev mere end 50 luftfartøjer. Fra de mere eksperimenterende modeller skabt i begyndelsen af det forrige århundrede til højteknologiske pensionerede…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.