Slåbrock Trio
Slåbrock Trio er tilbage på scenen, med et humoristisk indslag
Slåbrock Trio er tilbage på scenen, med et humoristisk indslag
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
Kjeld Torbjørn var og er mr. Slåbrock, der (med undtagelse af ”Banko”) skrev alle de store hits, som det legendariske nordjyske band havde succes med i 1970’erne og ’80erne. I alt 3 vinyl-LP’er blev tilsammen solgt i langt over 100.000 eksemplarer. Og SB blev kendt som et af de mest forrygende live-bands i Danmark.
- Jo, selvfølgelig spiller Slåbrock Trio sangene fra de gyldne år i 1970erne og 80erne, siger Kjeld Torbjørn. Og det er sgu ikke kun for publikums skyld. Jeg kan stadig li’ at synge ”To gears Diesella” og ”Truckdrøwe Maj” og ”Er min ring mon for stram til din finger”. Men jeg har osse et par nye i posen – og folk har taget virkelig godt imod numre som ”Vild med flæsk” og ”En dansktop-sang”.
Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.
Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor er essentielle i Teatret Møllens opsætning af Albert Camus’ klassiker.
I Hvide Sande finder du noget af det bedste sildefiskeri i Danmark. Så godt, at silden hvert år sidst i…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.