Sommer i Tyrol
Abonnementsforestilling
Folketeatret puster igen støvet af en kendt og elsket operette.
Abonnementsforestilling
Folketeatret puster igen støvet af en kendt og elsket operette.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 27. September 2022 19:30
Folketeatret puster igen støvet af en kendt og elsket operette: Fra Frøken Nitouches kloster over Cassiopeias stjernehimmel rejser vi nu til de østrigske alper til en munter Sommer i Tyrol.
Her klinger de kendte og elskede toner fra sange som Ja, ja, ja – nu kommer jeg og Man kan jo ikke gøre for at man har charme, mens der på gæstgivergården »Den Hvide Hest« hersker en stemning af rent halløj på tyroler-hotellet. Overtjener Leopold har forelsket sig i værtinden Josepha, som er forelsket i undertøjsfabrikant Sülzheimer, som mest er forelsket i sig selv, indtil han møder den charmerende, læspende Clara.
Amorinerne flyver forvildede rundt over alpetoppene og vikler sig ind i en tvist mellem de konkurrerende fabrikanter Sülzheimer og Møller, om hvorvidt den nyopfundne undertøjs-heldragt skal knappes forfra eller bagfra. Først da selveste Kejser Franz Joseph træder til, finder både knapper og kærlighed deres rette plads.
Instruktør Rolf Heim har bearbejdet med en kærlig hilsen til komedie-serien Halløj på Badehotellet og et skævt blik på den danske filmversion af denne elskede, musikalske komedie.
Instruktion og bearbejdelse: Rolf Heim
Musik: Ralph Benatzky
Libretto: Erik Charell
Kapelmester: Søren Hansen
Medvirkende: Jesper Groth, Troels Malling, Karsten Jansfort, Marie Mondrup, Søren Hauch-Fausbøll, Clara Ellegaard Stegger, Meike Bahnsen, Niels Anders Manley, Morten Bo Koch, Kristoffer Sass og Maria Corydon.
De tre musikere: Nikolaj Heyman, Tom Bilde og Henrik Silver
Producent: Folketeatret
En mystisk karakter sætter en kvinde på prøve nat efter nat og rusker op i hendes ellers trivielle tilværelse. WAKE UP! er en ordløs, komisk og poetisk forestilling, der stiller spørgsmål om identitet, frygt og længsel.
En rigtig familieforestilling for alle fra 4 år og opefter - også for deres voksne.. ”Otto er et næsehorn” er skrevet af Ole Lund Kirkegaard og er blevet en elsket klassiker. Topper finder en dag en magisk blyant, og meget forandrer sig i det gamle hus ved havnen, hvor han bor da Otto flytter ind. Det kan være svært at være barn og kommunikere med sure bagerkoner og travle skælde-ud-voksne og det især, når man har et gult næsehorn på 2. sal.
Det er aldrig nemt for voksne børn at flytte hjem til deres forældre, men er det lettere, hvis det er forældrene, der flytter hjem til deres børn? Det lyder som en romantisk drøm, men …..?
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
Skøn vandretur i Ho Plantage og besøg i Sæberigets butik og værksted til en kop kaffe og andet godt
Vil du med på en tur ”down memory lane”? De er der alle sammen: ”Manden på risten”, ”Sangen om Larsen”,…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.