Sommersjov - Lav dit eget legetøj
Udfordr kreativiteten og lav legetøj af genbrugsmaterialer på Ringsted Museum og Arkiv. En del af Sommersjov i Ringsted 2022.
Udfordr kreativiteten og lav legetøj af genbrugsmaterialer på Ringsted Museum og Arkiv. En del af Sommersjov i Ringsted 2022.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
Aktiviteten er for børn fra 6 år og ifølge med voksen.
I krisetider kan det være svært at få adgang til alt det, man har brug for og lyst til. Og det er ekstra svært at undvære legetøj som barn.
På Ringsted Museum og Arkiv er vi inspireret af besættelsestidens legetøj og laver nyt legetøj af genbrugsmaterialer som fx gamle klude, cykelslanger og tomme æsker. Lær også at spille kuglespil.
For børn fra 6 år og ifølge med voksen.
Museet giver en drikkejuice og kiks.
Bestil billet på forhånd (billetten er gratis for børn, dog bookinggebyr på 6 kr.) og vær sikker på en plads
Thure Lindhardt giver en musikalsk fortælling om N.F.S. Grundtvig. "Jeg saa engang et Billede af det Evige - en rejse med Grundtvig", skabt af skuespiller og instruktør Thure Lindhardt, som en hyldest til en af Danmarks største begavelser N.F.S. Grundtvig.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Arrangementet i caféen er gratis men tilmelding nødvendig.
Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…
En rigtig familieforestilling for alle fra 4 år og opefter - også for deres voksne.. ”Otto er et næsehorn” er…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.