program


Strandtur ved Tisvildeleje

Strandtur ved Tisvildeleje

Oplev, hvordan billedkunstner Britt Salver inspireres af sit nærområde Tisvildeleje, med stranden som udgangspunkt.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30


Britt fortæller:

Det er her ved strand og skov sjælen finder ro og ideerne opstår, når jeg lader sanserne løbe frit på mine gåture i nærområdet blandt helårshuse og sommerhuse, i skov og på strand, ad veje og stier. Det er her jeg inspireres både direkte og indirekte af alt det, jeg sanser omkring mig. Det er naturens og kulturens potentiale og samspil, som fascinerer og kommer i spil undervejs på gåturene.

Kom med på denne inspirerende tur, hvor Britt vil vise dig vej rundt i Tisvildeleje.

Britt er en inspirerende og levende fortæller, og du vil helt sikkert få information og oplevelser ud over det sædvanlige.

Program

10.00 Fra Tisvildeleje station
15.00 Slut ved Godhavn station
Pris: kr. 350,- inkl. frokost og kaffe/kage
Tur: ca. 8-9 km
Antal deltagere: Max. 14 personer

Prisen indeholder en let frokost ved Helenekilde Badehotel samt kaffe/te og kage i slutningen af turen i Britts atelier.

Leder: Turleder Klaus Falsing og billedkunstner Britt Salver

Turbeskrivelse

Turen udgår fra Tisvildeleje station og slutter ved Godhavn station.

Strandturen bliver en sanselig oplevelse langs strand og blandt huse, ad små veje, stier og trapper, den flade strand og skrænten. Der knyttes fortællinger til særlige steder, og sanserne får rum og udsigt til fordybelse.

Frokost nydes på Helenekilde Badehotel.

Vandringen afsluttes i Britts atelier. Her er kunst, kaffe/te og kage og tid til snak sammen om oplevelser og til at se og høre om kunsten.

Aktuelt


Der er forestillingsprøve på et teater. Alt er som det plejer, men inden længe vendes alt på hovedet. To personer ankommer, og påstår de er roller, som gerne vil skrives færdig. Men kan det passe? Findes roller udenfor teatret, og kan de spille sig selv på en scene?

SØNDAG er en dramatisering af forfatter Kim Fupz Aakesons underfundige og filosofiske hverdagshistorie – gjort levende ved små og store dukker, lysprojektioner og fortælling i et billedrigt formsprog. Alder: 4-8 år

Familien Hassans liv er historien om et lukket underklasse-miljø og om Yahya Hassan – en af dette århundredes mest markante stemmer – der døde i en alt for ung alder. Intro 26.10 på Roskilde Bibliotek.

PÅ PLAKATEN


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Sorø Kunstmuseum

Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.

Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.