program


Svend - Knud og Valdemar

Svend - Knud og Valdemar

Vi følger en teatertrups forsøg på at opføre et stykke om slaget på Grathe Hede, men alt går galt, blandt andet fordi intrigerne mellem skuespillerne ikke kan skjules. Glæd jer til et gensyn og genhør med Lisbeth Kjærulff, Hans Dueholm og pianist Allan Dahl Hansen samt et velkommen til Kristian Jensen.
En aften med garanti for et rigtig godt grin!

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Onsdag, 24. April 2019 19:30

Svend, Knud og Valdemar  

….. eller "Kongemordet i Roskilde" eller ”Slaget på Grathe Hede”

Peter Fristrups teaterstykke har holdt sig på repertoiret og fornøjet publikum over hele landet siden det blev skrevet i 1887.

Nu kaster opera- og teatertruppen Figaros og Den Ny Opera sig over denne perle og giver den en moderne makeover - men bare rolig: den fromme og fulde bisp, suffløren, der forsøger at holde sammen på det hele, teaterdirektøren og hans talentløse kone, Svend, Knud og Valdemar er alle med. Der tilføjes ekstra sangnumre fra både opera, operette og musical, og når Figaros tilsætter sin særegne komik til den i forvejen humørfyldte forestilling, er der garanti for en morsom aften i teatret.

Hos Figaros varetages alle rollerne af sopranen Lisbeth Kjærulff, barytonen Hans Dueholm og den nytilkomne skuespiller og sanger Kristian Jensen, og som bonus (og ved hjælp af moderne computer- og filmteknik) svæver sangeren og revyskuespilleren Rasmus Krogsgaard over vandene i skikkelse af "Knud Lavards Ånd".
Orkesteret er Figaros faste husorkester OneBigMan Symphony Orchestra - pianist m.m. Allan Dahl Hansen.

I Nakskov har vi tidligere moret os kongeligt over bl.a. Pinafore, Mestersangerne på Møllegården og Piraterne fra Penzance.

 (Figaros )

Aktuelt


Guidet vandretur og frokost i samarbejde med Henne Kirkeby Kro

Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.

PÅ PLAKATEN


Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

Datoer
Lørdag d. 24/1 Kl. 14
Søndag d. 25/1 Kl. 14
Lørdag d. 31/1 Kl. 14

En forestilling om voksne børn, barnlige forældre og deres fælles bagage

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.