Ta' mig som jeg er
Et kærligt portræt af Grethe Ingmann, en af Danmarks største sangerinder gennem tiden. Sjov, levende og eminent til at fortolke tekster. Par nr. 1 sammen med Jørgen Ingmann og ”Dansevise”.
Et kærligt portræt af Grethe Ingmann, en af Danmarks største sangerinder gennem tiden. Sjov, levende og eminent til at fortolke tekster. Par nr. 1 sammen med Jørgen Ingmann og ”Dansevise”.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 10. Januar 2023 19:30
Grethe Ingmann var en af Danmarks største sangerinder gennem tiden. Sjov og levende og eminent til at fortolke tekster på en troværdig og inderlig måde.
Sammen med Jørgen Ingmann blev hun par nr. 1 i dansk popmusik, og det toppede, da de vandt det internationale Melodi Grand Prix i 1963 med ”Dansevise”.
TA’ MIG SOM JEG ER byder på den popmusik, vi alle sammen kender, og den jazzmusik Grethe elskede at synge. Bent Fabricius Bjerre kaldte hende den danske Ella Fitzgerald.
Det er en forestilling, der fortæller om Grethes liv på godt og ondt, om turene på landevejen, om kærligheden. Om en tid der forandrede sig drastisk i dansk musik og i Grethes liv, om nedturen, der satte en stopper for det hele. Grethe døde, da hun var 51 år.
TA’ MIG SOM JEG ER er en hyldest til Grethe Ingmann og hendes stemme.
Medvirkende: Trine Pallesen
Pianist og kapelmester: Mathias Grove med sit seksmands orkester
Instruktør: Sofie Pallesen
Manuskript: Anna Panduro
Scenografi og kostumer: Line Bech
Lysdesign: Thørbjørn Bach Larsen
Foto: Emilia Therese
Varighed: 1 time og 50 minutter (incl. pause)
Producent: Sjællands Teater i samarbejde med Jangmark Agentur og Trine Pallesen
Hjørring Sommerspil har i år fornøjelsen af at invitere jer alle med til det hyggelige Katholt i Sverige, når vi præsenterer “Vinter i Lønneberg”.Her tager vi publikum med til den livlige by, hvor den charmerende, men til tider lidt frække dreng, Emil bor.
11. - 14. december 2025
KRIGSBØRN er en gribende og livsbekræftende forestilling om børn som ofre. Den skaber debat, behandler menneskets møde med det umenneskelige og rammer direkte i hjertet – men giver også plads til smil og latter.
”Sand I Øjet” er en lokal funderet revy, hvor der dog er stort fokus på, at man ikke behøver at være lokalkendt for at ”forstå” revyens numre.
Oplev mere end 50 luftfartøjer. Fra de mere eksperimenterende modeller skabt i begyndelsen af det forrige århundrede til højteknologiske pensionerede…
Vil du med på en tur ”down memory lane”? De er der alle sammen: ”Manden på risten”, ”Sangen om Larsen”,…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.