program


Tangsafari for øvede (safari 2) (Anneberg Nyk. Sj.)

Tangsafari for øvede (safari 2) (Anneberg Nyk. Sj.)

Tangsafari for øvede, er for dem der har været på tangsafari. Vi går nu i detaljerne med hensyn til at høste tang efter et stormvejr og om vinteren. Der bliver mulighed for at kunne afprøve forskellige former for udstyr. Sidst men ikke mindst, kigger vi på opskrifter og udveksler erfaringer.
En tangsafari varer 2.5 timer. Til sidst vil der være mulighed for smagsprøver (f.eks, suppe, tangsalat, chips)

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Tangsafari for øvede er opfølgeren til dig der har været på tangsafari. Vi skal igen i vandet, men denne gang kigger vi også nærmere på tang, der er skyllet ind efter en storm. Det betyder at vi kan finde nye typer. Du lærer at kigge efter hvad der kan spises og hvad der ikke kan spises. 
Vi starter med at gennemgå udstyret for den øvede der skal på tangsafari - vi kigger nærmere på hvilke hjælpemider, baljer, saks/knive og vandkikkert samt hvordan man klæder sig på i den kolde periode.

Tag en pose med, for du får tang med hjem, så du kan komme i gang med selv at arbejde med havets grøntsager. 
Du kommer indenfor i virksomheden og hører om hvordan vi arbejder og det er også muligt at købe nogle af vores produkter. 
Her vil der til sidst også være mulighed for at smage på smagsprøver (f.eks, suppe, tangsalat, chips mv.) ligesom du får udleveret et lille hæfte med smagsfulde opskrifter. 
Vi har waders, men du er velkommen til at medbringe dine egne. 
Arrangementet er IKKE for gangbesværede.

Aktuelt


Ta` på en skøn vin og byoplevelse i storslående Blåvand, hvor vi fortsætter med hygge og musik i fællesskabsteltet Begib dich auf ein wunderbares Wein- und Stadterlebnis im beeindruckenden Blåvand, wo wir die Gemütlichkeit und Musik im Gemeinschaftszelt fortsetzen

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

Nikolaj Karlshøj giver et indblik i Mercedes-Benz’ fantastiske historie og kommer ud i alle afkroge af mærkets univers gennem samtaler med udvalgte gæster. Det bliver en aften med masser af passion og stor indsigt i det ikoniske bilmærke. Aftenens gæster Anders Bilidt, automobil-aficionado og ekspert i investeringsbiler og klassiker-auktioner Erich Karsholt, reklameguru, bilfan og mangeårig kommunikator for Mercedes-Benz i Danmark Nils Petter Bro, Mercedes-entusiast, restauratør og medvært i Bilklubben Podcast Jan Magnussen, racerkører, firedobbelt Le Mans-vinder og tidligere F1-kører Steen Thornberg, Mercedes-mekaniker, AMG-specialist og bilnørd gennem årtier

PÅ PLAKATEN


Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Oplev et musikalsk og muntert højskoleophold i Velling med forestillingen METER I SEKUNDET, baseret på Stine Pilgaards bestseller. I Folketeatrets…

Skal du deltage i Wine Walk Talk er det oplagt at købe en glasholder. Den vil blive udleveret ved startstedet…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.