Program


Tegn en bog – Harald Moltke og polareskimoerne

Tegn en bog – Harald Moltke og polareskimoerne

Kom og vær med til at afprøve en ny kreativ aktivitet. Museet inviterer til workshop i det smukt beliggende Anneks ved Fyrgården i Hundested. Temaet vi skal tegne ud fra denne dag: Mylius-Erichsen og Harald Moltke.
Tilmeld dig alle tre Tegn en bog arrangementer på en gang - så bliver prisen automatisk reduceret til 300 kr.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Saturday, September 12 2020 1:00PM

Gennem oplæsning følger vi Mylius-Erichsen og Harald Moltke, der i bogen, ”Grønland” fra 1906 levende har beskrevet deres oplevelser under den ”Den danske litterære Grønlandsekspedition”.

Harald Moltke var med som tegner og maler på ekspeditionen. Nu får workshoppens deltagere rollen som tegnere på turen. Inspirationen hentes i den oplæste tekst.

Som del af workshoppen vil der i løbet af eftermiddagen være et guidet besøg i selve Knud Rasmussens Hus, hvor et stort, nyerhvervet hovedværk af Harald Moltke er genstand for årets særudstilling. Her er uden tvivl mere inspiration at hente til de efterfølgende skitser.

Workshoppen ledes af Elsebeth Tank, som har udviklet metoden. Arrangementet er for voksne deltagere over 15 år – såvel øvede som uøvede. Man kan vælge at deltage én gang eller alle tre gange til særpris. Inden workshoppen går i gang, er der mulighed for at besøge udstillingen i Fyrgården med akvareller af den svenske kunstner Lars Fredholm.

Dato: 12. september 2020 kl. 13.00-17.00

Pris: Kr. 125,00 incl. materialer og adgang til Knud Rasmussens Hus.
Max. 15 deltagere.

Tilmeld dig alle tre Tegn en bog arrangementer på en gang - så bliver prisen automatisk reduceret til 300 kr.

Mødested: Annekset v. Fyrgården, Fyrstien 1, 3390 Hundested

Our offer


McGuinness er altid garant for god stemning - nu også julestemningen

En vild og samfundsaktuel, humoristisk tour de force om udbytteskandalen. Dybdeborende journalistik, satire og musik med Ina-Miriam Rosenbaum i alle roller. Hvad gør det, at man snyder lidt, når ingen opdager det?

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.

Suggestions


Oplevede I ”Store Myr og Lille Myr” i okt. 2024? Her kommer endnu en unik forestilling fra Teatret AKKoRD. Den…

Vi glæder os til at gentage den (iskolde) og hyggelige tradition i Vorupør, Vinterbade festival 2025!

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.