program


Tegn en bog - Knud Rasmussen og de nye mennesker

Tegn en bog - Knud Rasmussen og de nye mennesker

Kom og vær med til at afprøve en ny kreativ aktivitet. Museet inviterer til tre spændende workshops i det smukt beliggende Anneks ved Fyrgården i Hundested.
Tilmeld dig alle tre Tegn en bog arrangementer - så bliver prisen automatisk reduceret til 300 kr.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 29. August 2020 13:00

Knud Rasmussen havde altid tegnere med på sine rejser. Nu får workshoppens deltagere rollen som tegnere på turen. Inspiration hentes i den oplæste tekst.

Gennem oplæsning følger vi med Knud Rasmussen på ekspedition til det nordlige Grønland. Her møder vi polarfolket, ”De nye mennesker”, som han kalder dem i bogen fra 1905.

Som del af workshoppen vil der i løbet af eftermiddagen være et guidet besøg i selve Knud Rasmussens Hus. Her er mere inspiration til de efterfølgende skitser.

Temaet denne lørdag er Den danske litterære Grønlandsekspedition 1902-04. Workshoppen ledes af Elsebeth Tank, som har udviklet metoden. Arrangementet er for voksne deltagere over 15 år – såvel øvede som uøvede. Man kan vælge at deltage én gang eller alle tre gange til særpris. Inden workshoppen går i gang, er der mulighed for at besøge udstillingen i Fyrgården med akvareller af den svenske kunstner Lars Fredholm.

Dato: 29. august 2020 kl. 13.00-17.00

Pris: Kr. 125,00 incl. materialer og adgang til Knud Rasmussens Hus.
Max. 15 deltagere.

Tilmeld dig alle tre Tegn en bog arrangementer på en gang - så bliver prisen automatisk reduceret til 300 kr.

Mødested: Annekset v. Fyrgården, Fyrstien 1, 3390 Hundested

Aktuelt


Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor er essentielle i Teatret Møllens opsætning af Albert Camus’ klassiker.

Thure Lindhardt giver en musikalsk fortælling om N.F.S. Grundtvig. "Jeg saa engang et Billede af det Evige - en rejse med Grundtvig", skabt af skuespiller og instruktør Thure Lindhardt, som en hyldest til en af Danmarks største begavelser N.F.S. Grundtvig.

Køb et årskort til Haaning Collection. I vores nyåbnede bilmuseum og oplevelseshus i Bagsværd kan du tage på en æstetisk tidsrejse igennem 135 års bilhistorie krydret med knallerter, modelbiler, motorcykler og meget mere. Her smelter biler sammen med historie, samfund og kultur i en smuk helhed, der bringer folk sammen og sætter samtaler i gang

PÅ PLAKATEN


En absurd og tragikomisk klassiker om den beslutsomme optimist Winnie, der muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs trods det…

Fremstil dit eget flotte keramik.
Kurset kører 5 mandage.

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.