UFORBEREDT - med Michael Schøt
Skrevet af anonym kvinde - oplæst af uforberedt mand
Skrevet af anonym kvinde - oplæst af uforberedt mand
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 12. November 2011 21:00
“Det er vist helt ufarligt at sige, at de fleste kvinder med sikkerhed onanerer. Vi vælger bare først at tale om det, til vi er i en mærkelig anonym situation som denne.”
En sjov, ærlig og indimellem uforbeholden indsigt i en heteroseksuel kvindes begær, oplæst af en mand.
Hvert show starter med at en sjov mand får udleveret et manuskript, han aldrig har set før. Han går nu i gang med at læse manuskriptet for første gang live foran et publikum, et manuskript som udforsker hvad en kvinde tænker på, når hun tænker på sex med mænd.
”Uforberedt”, på engelsk ”Manwatching”, var et work-in progress projekt, der så dagens lys for første gang på Edinburgh Fringe Festival 2015. Siden er det blevet fremført et utal af gangen verden rundt, og for første gang nogensinde bliver det nu fremført i Danmark. På dansk. Af en kendt, sjov, og uforberedt mand.
I Hvide Sande finder du noget af det bedste sildefiskeri i Danmark. Så godt, at silden hvert år sidst i april er centrum for den stemningsfulde Sildefestival
24. april, 25. april & 26. april
Man kan kun tilmelde sig én voksen-konkurrence eller alle tre voksenkonkurrencer. Man kan tilmelde sig online til og med onsdag d. 22. april – derefter kan man kun tilmelde sig ved at møde op i teltet d. 25. april til indregistrering, hvor man skal betale kontant eller via mobilepay.
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.
En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at flyve og andre gange er ubærligt tungt. Smuk, poetisk og tankevækkende scenekunst, hvor iscenesættelsen er visuelt stærk.
Ny dansk dramatik, der med indsigt og fakta sætter det globale klimaperspektiv og de lokale hensyn til diskussion. Du kommer…
Arrangementet i caféen er gratis men tilmelding nødvendig.
Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.