Veronica Mortensen & Niels HP - Julekoncert
VERONICA MORTENSEN og NIELS HP er to af Danmarks mest markante stemmer inden for jazz og soul genren.
VERONICA MORTENSEN og NIELS HP er to af Danmarks mest markante stemmer inden for jazz og soul genren.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 18. December 2022 15:00
VERONICA MORTENSEN og NIELS HP er to af Danmarks mest markante stemmer inden for jazz og soul genren. De har begge evnen til at skabe nærvær og magi, og er ofte blevet opfordret til at optræde sammen.
Med denne julekoncert, bliver der budt på en sjælden mulighed for at høre de to enestående solister fra samme scene.
Efter forrige års udsolgte koncerter rundt om i landet, vil de atter i år synge sig igennem deres personlige favorit julesange, der består af julens bedste klassikere krydret med oversete perler.
I selskab med to forrygende musikere fra den danske jazzscene på hhv klaver og kontrabas, lægger Veronica Mortensen og Niels HP op til en hjerte- og julevarm koncert, hvor musikaliteten og nærværet er i højsædet.
Uddrag fra koncertanmeldelse af Kurt Baagø
“...de må være ét af landets allerbedst swingende og syngende ægtepar, jazzsangerinden, Veronica Mortensen og soulsangeren, Niels HP”.
“At opleve dem swinge og sjæle sig gennem to sæt jule-standards m.m. og blive smittet af deres strålende smil og humør, så ved jeg ikke, hvad man skal være gjort af, for ikke at ramme den gode gammeldags julestemning”.
”Veronica M og Niels HP klæder bare hinanden SÅ godt, på alle måder”.
Dørene åbner klokken 14:00
Koncerten starter klokken 15:00
Billetpris: 150 kr. + Gebyr 10 kr.
Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche ... laver halløj i klostret.
Musikfortælling. Fra drømme til valgkamp, soldaterdagbøger, livslede og andre elefanter i rummet. Nogle tanker kan forstyrre. Andre er som korte øjeblikke. Nogle er finurlige og andre mørke.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
”Vores bedste album, hvis du spørger os”: 78’EREN GENOPSTÅR – LIVE!
Dukketeater om ALFONS ÅBERG baseret på Gunilla Bergströms børnebøger om den energiske lille fyr med den livlige fantasi. Forestillingen er…
PIXIE er en sårbar og ærlig musical om den hæsblæsende studentertid – og om den tomhed, der følger efter. Kom…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.