Programm


2 på tur

2 på tur

FORESTILLINGEN ER AFLYST.
Der arbejdes på at finde en anden dato hvor forestillingen kan opføres.
Til jer der har billet til forestillingen: I vil blive kontaktet på mail eller telefon.
OBS! – husk at give besked til dem du har købt billet til.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2020. März 14. Samstag, 19:30

Der arbejdes på at finde en anden dato hvor forestillingen kan opføres.
Til jer der har billet til forestillingen: I vil blive kontaktet på mail eller telefon.
OBS! – husk at give besked til dem du har købt billet til.

En komedie om at gribe dagen

Peter Schrøder og Kurt Ravn spiller to ældre herrer, som nægter at give op, selvom det egentlig er for sent. De er indlagt på hospitalet med hver sin terminale sygdom. De beslutter sig for, at de ikke bare vil ligge og vente på døden. Så de griber dagen og flygter. Med dropstativ og iført pyjamas, stiller de op ved nærmeste landevej og blaffer, klar til nye, sidste eventyr.

På deres vej møder de mange forskellige mennesker, spillet af Paw Henriksen og Kristine Yde, som påvirker retning og udfald på deres lille udflugt: Da de møder en gravid kvinde, hvis kæreste har forladt hende, sætter de sig for at finde ham. Men de ender med at finde en voksen datter, der griber muligheden for at lære sin far at kende. I løbet af den korte tid deres tur varer, erfarer de, at tilfældige hændelser fører til nye hændelser, som får betydning i nuet. Sådan er livet også. Vi kender endestationen for de to mænds tur, men vejen derhen er fuld af livsglæde og håb for fremtiden.

2 på tur, med originaltitlen Moins 2, blev i 2006 nomineret til Molière-prisen som årets bedste franske dramatik.

Dramatiker: Samuel Benchetrit
Oversættelse: Ninette Mulvad, Geir Sveaass
Iscenesættelse: Geir Sveaass
Scenografi: Marianne Nilsson
Koreografi: Jeanette Binderup-Schultz
Medvirkende: Kurt Ravn, Peter Schrøder, Paw Henriksen, Kristine Yde

Varighed: 1 time og 30 min. uden pause

"2 på tur" | trailer | Folketeatret from Folketeatret on Vimeo.

Unser Angebot


En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

Nikolaj Karlshøj giver et indblik i Mercedes-Benz’ fantastiske historie og kommer ud i alle afkroge af mærkets univers gennem samtaler med udvalgte gæster. Det bliver en aften med masser af passion og stor indsigt i det ikoniske bilmærke. Aftenens gæster Anders Bilidt, automobil-aficionado og ekspert i investeringsbiler og klassiker-auktioner Erich Karsholt, reklameguru, bilfan og mangeårig kommunikator for Mercedes-Benz i Danmark Nils Petter Bro, Mercedes-entusiast, restauratør og medvært i Bilklubben Podcast Jan Magnussen, racerkører, firedobbelt Le Mans-vinder og tidligere F1-kører Steen Thornberg, Mercedes-mekaniker, AMG-specialist og bilnørd gennem årtier

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

Angebote


Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Simone – ”et stjernefrø i julen” Til julekoncerten her i 2026 har vi virkelig været ud at søge og har…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!