
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
AMAGER REVYEN 2022
Så er vi på banen igen! Amager Revyen præsenterer stolt denne 3. sæson, og holdet bag glæder sig til at tage samfundet op til en god omgang rystetur! Der skal tages revanche for den lange og kulturfattige periode, og der har været fuld gang i idéerne, skrivningen og planlægningen. Teksterne er dumpet ind fra både lokale og landskendte revyforfattere, og holdet bag revyen har skrevet til, komponeret og sammensat det hele til et festfyrværkeri af en revy, der kan samle publikum i foråret 2022. Vi trænger til at sidde - sammen - og grine.
Undertitlen på årets Amager Revy er: ’…bringer noget på banen...’ og det har vi tænkt os at gøre; både politik, lokale og globale udfordringer, kønsdebat, samfundstendenser, klimaforandringer og det moderne menneskes udvikling bringes på banen, og dribles gennem revykværnen. Forhåbentlig vinder både spillere og publikum! I denne sæson er der sport i ascendanten… for kultur er jo fuldstændig det samme som sport.. eller er det omvendt..?
Amager Revyens kerne er et hold bestående af fire skuespillere, alle med rigtigt mange scene-år på bagen. Dorte Munksgaard, Anders Anderskov og Jeanett Rytter grundlagde revyen i 2019, og i 2021 kom Mille Berg med som naturlig del af ensemblet, og som eminent bindeled mellem revyen og teatret. Derudover har vi gaflet den dedikerede instruktør Mikkel Løvenholt Reenberg og den dygtige kapelmester og komponist Morten Østergaard.
Instruktør: Mikkel Løvenholt Reenberg
Kapelmester: Morten Østergaard
Skuespillere: Dorte Munksgaard, Jeanett Rytter, Anders Anderskov og Mille Berg
Spilleperiode: 26. marts til 13. maj 2022.
Teater Play har en hyggeligt teaterfoyer, og her kan man købe drikkevarer og snacks. Foyeren åbner en time inden showstart og har også åben i pausen og bagefter.
OBS: denne billet er specifikt til selveste premieren! Der er kun 16 normalbilletter i salg til denne dag, da alle andre stole er optaget af presse, anmeldere, tekstforfattere og revykollegaer. Så du er heldig og hurtig hvis du kommer i besiddelse af denne billet :-)
Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk cast af sangere.
En lille hyggelig musikalsk forestilling på 45 min., som spilles i Beboerhuset på Skolebakken. Vi følger to kvinder, som skal til banko med ”Banko-Carl”. De fortæller anekdoter fra deres liv og synger et udvalg af tidens hits. "Hvorfor er lykken så lunefuld", "Sommer og Sol", "Rør ved mig", "Når lyset bryder frem” og mange flere spilles og synges af Stine Prætorius, Signe Vaupel & Fredrik Mellqvist. Bemærk at dato for visning er ændret fra 11. til 25. sept.
På årets Cocktails & Classical koncerter på Ruth & co. kan du helt gratis få mulighed for at opleve årets…
Til denne eftermiddags Matinée får pianisterne fri bane til at udfolde sig på alle de mange tangenter på det store…
En medrivende forestilling om Kai Normann Andersen på Gjorslev Gods og flugt fra Gestapo. Forestillingen følger de virkelige begivenheder, og…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.