An Eve and an Adam
Mens nøgenheden florerer på internettet, fritages flere børn og unge fra badet efter idræt. Hvad sker der med vores kropslighed? Med vores nøgenhed? Forestilling af Reumert-nomineret koreograf Palle Granhøj.
Mens nøgenheden florerer på internettet, fritages flere børn og unge fra badet efter idræt. Hvad sker der med vores kropslighed? Med vores nøgenhed? Forestilling af Reumert-nomineret koreograf Palle Granhøj.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Friday, September 27 2019 7:30PM
En forestilling der bogstaveligt sætter den virkelige nøgenhed i scene – som kontrast til den virtuelle !
Aktuelt ser vi i samfundet, at unge viser sig frem nøgne på sociale medier. Pornografi i alle afskygninger er let tilgængelig og forbruges i stor stil. Tilsyneladende findes blufærdigheden ikke mere, når det drejer sig om den nøgne krop i den virtuelle kultur.
Men samtidig bliver børn og unge mere og mere ofte fritaget for at gå i bad efter idræt i skolen !!!
Hvad sker der med vores forhold til naturlig nøgenhed ?
Et dramaturgisk greb:
Publikum ser først et bevægelses forløb ( en scene) med danserne iklædt tøj . . .og bagefter det selv samme – nu helt nøgent ( eller omvendt ).
Verdenspremiere i Berlin marts 2019.
Introduktion kl. 12.30 (ændret tidspunkt) og 18.30 ved Palle Granhøj.
Medvirkende: Sofia Pintzou, Mikolaj Karczewski
Producent: Granhøj Dans
Komponist: Rachmaninoff, Maria Eshpai
Koreograf: Palle Granhøj
Aldersgruppe fra 14 år
Varighed: 1 time
Link til teatret: http://www.granhoj.dk/
Vi glæder os til at gentage den (iskolde) og hyggelige tradition i Vorupør, Vinterbade festival 2025!
Du får nu en enestående mulighed for at komme i Det Kongelige Teater i Nakskov Teatersal, når turnéforestillingen ”Sat i verden” kommer til Nakskov. Forestillingen er en nyskrevet komedie af bestsellerforfatteren Thomas Korsgaard om venskaber, familieforøgelse, ensomhed og den opreklamerede ret til singleliv.
En vild og samfundsaktuel, humoristisk tour de force om udbytteskandalen. Dybdeborende journalistik, satire og musik med Ina-Miriam Rosenbaum i alle roller. Hvad gør det, at man snyder lidt, når ingen opdager det?
- en julekoncert fuld af håb… med nyskrevne sange og salmer blandet med nogle af de salmer, som er indbegrebet…
Endnu en poetisk og musikalsk forestilling fra Riddersalen om at undre sig over verden omkring os. Alder 1 1/2 -…
Åbningstider Onsdag 10-21 torsdag til søndag 10-16
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.