
Anne Franks dagbog
En koncertfortælling med Nis Bang-Mikkelsen, der som Annes far læser op af hendes dagbog, som var det første gang han så den. Fremragende akkompagneret med Bachs koraler og klassisk klezmer-musik.
more
En koncertfortælling med Nis Bang-Mikkelsen, der som Annes far læser op af hendes dagbog, som var det første gang han så den. Fremragende akkompagneret med Bachs koraler og klassisk klezmer-musik.
more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Sunday, February 09 2025 3:00PM
Markering af 80-året for afslutningen af 2. verdenskrig
ANNE FRANKS DAGBOG er en af de mest læste bøger i verden, og et af de vigtigste vidnesbyrd om udslettelsen af Europas jøder under Anden Verdenskrig. Anne Frank er under jorden på flugt fra nazisterne. I august 1944 blev familiens gemmested afsløret. Hun blev deporteret og døde i Bergen-Belsen tre måneder før hun ville være fyldt 16, og blot en måned før koncentrationslejren blev befriet af britiske tropper. Den stemme, der møder læseren i dagbogen, er en livlig, klarsynet og selvstændig ung pige med egne problemer, længsler, drømme og håb. Det er i dagbogen, som om hun vidste, at hendes ord skulle genlyde langt efter hendes egen fysiske udslettelse.
I koncertfortællingens udvalgte tekstafsnit, møder vi en både jublende og fortvivlet ANNE. Tilsvarende har de musikstykker – koraler af J.S.Bach og traditionelle klezmernumre – både jubelen og fortvivlelsen i sig! Otto Frank, Annes far, den eneste overlevende, var den første der læste hendes dagbog, tilbage i Amsterdam. Nis Bank-Mikkelsen læser Dagbogen som var han den første.
KLEZMERMUSIKKEN var jødernes musik og trøst i Østeuropa før 2.verdenskrig og som sådan skæbneforbundet med jødernes historie. Koncertfortællingens to musikere tager udgangspunkt i den gamle opfordring: at gøre musikken til en ordløs sang, en musik der har gjort sig fri af ordene, og som blot jubler og græder.
I Johann Sebastians Bach´s kirkemusikalske værker til brug ved den protestantiske gudstjeneste er koralen helt central. En række af disse koraler spilles i løbet af koncertfortællingen.
NIS BANK-MIKKELSEN: Suveræn bibeloplæser. Omvandrende blanding af ”Aladdin”,Bellman og Rytter.
JENS SCHOU: Soloklarinettist med en særlig svaghed for klezmermusikkens melankoli og livsglæde.
ANDERS SINGH VESTERDAHL: Fantastisk harmonikaspiller, med verdensmusik som sit speciale. Selv verdensformat. Centralt medlem af The Middle East Peace Orchestra.
Manuskript/bearbejdelse/scenografi: Nis Bank-Mikkelsen, Jens Schou, Anders Singh Vesterdahl
Producent: Bellevue Teatret i samarbejde med Nis Bank-Mikkelsen
Leonard er så bange for hunde, at han til sidst selv ønsker at blive en stor stærk hund… En humoristisk og livsbekræftende fortælling om at vove pelsen, selv om man er bange. Alder 3-9 år.
Forestillingen er et gennemmusikalsk portræt, der tager udgangspunkt i Nadia Kløvedals hudløse beretning om at vokse op i de store samfundseksperimenters tid. Med KLØVEDAL slippes hippierne og kollektivisterne løs.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Endnu en poetisk og musikalsk forestilling fra Riddersalen om at undre sig over verden omkring os. Alder 1 1/2 -…
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.