Program


Antigone 2030 (udsolgt)
3

Antigone 2030 (udsolgt)

Demokratier er styrtet i grus, jordens ressourcer er næsten brugt op, og man taler ikke længere om at redde klimaet, for det er allerede for sent.
 more

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Wednesday, March 30 2022 7:30PM

På anklagebænken i årets vigtigste retssag sidder Antigone, anklaget for at gå imod sin kommende svigerfar Kong Kreons jordiske love. Alle hendes handlinger har været affødt af hendes stærke moralske kodeks. Men hvad er rigtigt, og hvad er forkert, og kan Antigone forvente en retfærdig dom for sin brøde? 

Med Sofokles’ 2500 år gamle tragedie som forlæg tager Teatergrad publikum med ind i en nær fremtid, hvor intet er som det plejer.

Demokratier er styrtet i grus, jordens ressourcer er næsten brugt op, og man taler ikke længere om at redde klimaet, for det er allerede for sent. I centrum af denne nye virkelighed forsøger Antigone at navigere imellem samfundets nye normer og sin egen moralske overbevisning. Det er en evigt aktuel konflikt mellem de love, der opretholder samfundsordnen og menneskets egne etiske værdier.

Vi lægger ansvaret for Antigones skæbne i jeres hænder. Retssagen føres med kong Kreon som den dømmende myndighed flankeret af publikum som nævninge. Sagens kendsgerninger lægges frit frem for tilhørerne, og Antigones skæbne er først forseglet i det øjeblik, retssagen er ovre og dommen fældet. Intet er givet på forhånd. 

Medvirkende Lucia Vinde Dirchsen, Rolf Hansen + Ulver Skuli Abildgaard
Instruktør Pelle Nordhøj Kann
Dramatiker Andreas Garfield med afsæt i Sofokles’ tragedie
Scenograf Lea Burrows
Komponist Marie Louise von Bülow
Kreativ producent Christine Worre Kann
Idé og koncept Teatergrad

Our offer


Ny dansk dramatik, der med indsigt og fakta sætter det globale klimaperspektiv og de lokale hensyn til diskussion. Du kommer tæt på et lokalsamfund, der diskuterer udsigten til et A-kraftværk - i egen baghave.

“KOMIK OG KAOS” – er en hylende morsom forestilling med Farshad Kholghi og Lukas Birch, der vil udfordre til grænserne for, hvad man må og ikke må gøre grin med!

I anledning af Sebastians kommende 75-års fødselsdag genopsættes den flere gange udsolgte Sebastian-cabaret.

Suggestions


Kom tæt på propeller og jet – til en flyvedag med hygge, historiske fly og F-16 i luften over Stauning!…

En historie, der efterhånden har fornøjet mange generationer, om de to frække tandtrolde, der huserer i Jens' tænder. Alder 4-8…

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.