 
											BÆREDYGTIG livsstil
BÆREDYGTIG livsstil - AALBORG 2021 er for dig, der ønsker at leve mere bæredygtigt. Her kan du finde løsninger, budskaber og produkter til en livsstil, hvor bæredygtighed er i højsædet, så du kan være med til at gøre en forskel.
 
											BÆREDYGTIG livsstil - AALBORG 2021 er for dig, der ønsker at leve mere bæredygtigt. Her kan du finde løsninger, budskaber og produkter til en livsstil, hvor bæredygtighed er i højsædet, så du kan være med til at gøre en forskel.
You have searched for a completed event. 
 Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2022. August 21. Sonntag
Åbningstider:
Lørdag 4. september kl. 10-17
Søndag 5. september kl. 10-17
 
Entrépriser:
Dagsbillet voksen (online) 35 kr.
Dagsbillet voksen (ved indgangen): 45 kr.
Todagsbillet voksen (online) 60 kr. ved online køb
Barn (0-13 år) gratis
De fleste danskere ønsker at leve så bæredygtigt som muligt, så vores levevis ikke kommer til at gå ud over de kommende generationer. Men hvordan bliver vores livsstil bæredygtig? Betyder det noget, at vi tager skridt i retning af en mere bæredygtig livsstil? Der er ingen tvivl om, at selv de mindste tiltag, som vi hver især kan gøre, er med til at gøre en forskel, men som forbruger kan det være svært at vide, hvad der skal til for at leve bæredygtigt.
Derfor afholder AKKC den første messe med fokus på bæredygtig livsstil 4. og 5. september 2021. Her vil vi samle udstillere med løsninger, budskaber og produkter indenfor både miljømæssig, social og økonomisk bæredygtighed.
Der vil blive præsenteret økologiske fødevarer, produkter til personlig hygiejne og rengøring, møbler og andre genbrugsprodukter til hjemmet, eksempler på cirkulær økonomi hvor affald og restprodukter genanvendes, reduktion af affald, energibesparelser, alternative varmekilder, tiltag som fokuserer på vores helbred og livskvalitet, løsninger til at få styr på regnvandet og meget andet.
Forfatteren Thomas Korsgaard debuterer som dramatiker med komedien SAT I VERDEN. Forestillingen kredser om venskaber, familieforøgelser, ensomhed og opreklameret ret til at være single. Nyskrevet dansk dramatik.
Ronnie Flyvbjerg Olesen er til daglig kapelmester i Mariehaven og for Birthe Kjær.
For at give en bedre oplevelse for børnene flytter vi forestillingen til bibliotekets mødesal, lige ved siden af teatersalen. Familieforestillingen taler til fantasien og alle sanser med lyde, dufte, finurlige billeder og masser af skønne og velklingende toner. Maja er en pige med en livlig fantasi. Hun og familien flytter til et nyt sted, hvor Maja ikke føler sig hjemme. Kan hun mon selv gøre det nye hus til sit hjem, når det føles helt forkert? Hendes lillesøster Liva er ikke til nogen hjælp, for hun elsker alt nyt og er bare så irriterende! Eb rigtig god forestilling til før- og indskolings børn (fra 4 år).
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
For nogle bliver det ikke rigtigt jul uden en koncert med Bachs Juleoratorium eller Händels Messias. Mange - især thyboer…
GospelFamilys kor GospelOaks og GospelTeens fra Åbenrå vil "synge" os i julestemning
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!