Brevet
Det er en sand kult-klassiker inden for dansk teater, der vender tilbage til Randers EgnsTeater i form af Paolo Nanis hædrede mesterværk, BREVET, som han efterhånden har spillet mere end 1200 gange på scener over hele verden. more
Det er en sand kult-klassiker inden for dansk teater, der vender tilbage til Randers EgnsTeater i form af Paolo Nanis hædrede mesterværk, BREVET, som han efterhånden har spillet mere end 1200 gange på scener over hele verden. more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Thursday, January 18 2018 7:30PM
Paolo Nani er alene på scenen. Han siger ikke et ord, mens han hele 15 gange spiller den samme historie om en mand, der skriver et brev. Så er forestillingen slut.
Lyder det kedeligt? Det er det ikke.
Paolo Nani spiller historien forfra, bagfra, beruset, som en western, som horrorfilm, med hænder, uden hænder, som cirkuskunstner, som stumfilm, og meget mere. Forestillingens bærende kraft er kontakten mellem Paolo Nani og publikum, der siden 1992 stadig hulker af grin, når denne Comedy-perle ruller over scenen.
Det er en sand kult-klassiker inden for dansk teater, der vender tilbage til Randers EgnsTeater i form af Paolo Nanis hædrede mesterværk, BREVET, som han efterhånden har spillet mere end 1200 gange på scener over hele verden.
Svend, Knud og Valdemar er en hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede i 1157 – det afgørende opgør mellem de tre danske tronkrævere: Svend, Knud og Valdemar.
Om at være et lille menneske i en ganske forunderlig verden Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Lej lokalet når det passer dig
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.