Broderiworkshop med trækkesyning
Afgangselever fra Den Klassiske Broderiskole vejleder på workshoppen i ”kogin”. En japansk teknik, hvor man laver trækkesyning, der danner mønstre
Afgangselever fra Den Klassiske Broderiskole vejleder på workshoppen i ”kogin”. En japansk teknik, hvor man laver trækkesyning, der danner mønstre
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
I øjeblikket viser Sorø Museum afgangsarbejder fra den Klassiske Broderiskole i udstillingen Klassiske Broderier. Her er eksempler på broderiteknikker, som eleverne har stiftet bekendtskab med på skolen, der ligger i Haslev.
Underviserne på dagens workshop er afgangselever fra 2022. På workshoppen introducerer de til teknikken ” kogin”, som stammer fra Japan. Teknikken bliver udført som trækkesyning fra side til side, hvorved der bliver dannet mønstre.
Deltagerne får mulighed for at lave et broderi, som kan monteres i en lille notesbog.
Pris: 100 kr. + entre til museet.
Den musikalske fortælling om de år i 80’erne, hvor den aarhusianske musikscene satte dagsordenen i hele landet. Hyldest til elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G.
Der er græskar på menukortet, når vi for femte år slår dørene op for vores populære Spis Sammen arrangement i det Røde Pakhus.
Nissepigen Juliane kigger en morgen i sin julestrømpe, og til sin store overraskelse ligger der et brev fra selveste julemanden.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.