Program


Buefestival

Buefestival

Hvem kender ikke historien om Robin Hood? Hans ynglingsvåben var buen og det var der en god grund til. Uanset hvor god du er til at slås nytter det ikke noget hvis du er død inden du når frem til fjenden.
 more

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Thursday, June 09 2016 7:30PM

Ville du turde ridde i fuld galop unden at holde fast med hænderne, fordi du skulle skyde men en bue imens?

På årets buefestival vil der være masser af muligheder for selv at forsøge sig som bueskytte. Vi har daglige konkurrencer for vores gæster, show skydninger, buemagere og så kommer vores dygtige venner fra det sønderjyske på besøg og viser hvordan man skyder med bue fra hesteryg. Alt imens rytterne forsøger at indtage tårnet eller skytterne hygger sig med en gang fugleskydning går livet sin vante gang på stormandsgården. Der skal stadig passes dyr, ordnes have og mad på bordet. Kom og oplev livet på en stormandsgård fra ca. 1050-. På Ulvsborg er du velkommen til at deltage i de daglige aktiviteter hvis du har lyst.

Søndag d. 28/7 - Torsdag d. 1/8 klokken 10.00 - 16.00

Hunde er tilladt i snor. Vi anbefaler at tage en madkurv med.

Our offer


Frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør. Fra 6 år.

Der er forestillingsprøve på et teater. Alt er som det plejer, men inden længe vendes alt på hovedet. To personer ankommer, og påstår de er roller, som gerne vil skrives færdig. Men kan det passe? Findes roller udenfor teatret, og kan de spille sig selv på en scene?

Gæt med i Agatha Christies legendariske krimiklassiker om en gruppe mennesker, der er sneet inde på et afsidesliggende hotel med en morder iblandt. Spændingen stiger. Hvem er morderen? Intro kl. 18.30.

Suggestions


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

”Vores bedste album, hvis du spørger os”: 78’EREN GENOPSTÅR – LIVE!

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.