Program


Bunkertur i Ringkøbing (dansk guide)

Bunkertur i Ringkøbing (dansk guide)

Tag med museets guide rundt i Ringkøbing, hør byens historie under krigen og kom ind i to bunkere.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Thursday, June 09 2016 7:30PM

Mødested: Ringkøbing Museum, Herningvej 4, Ringkøbing 

Det er ikke alle spor, man kan se i dag, når man går rundt i Ringkøbing, men på denne bunkertur kommer vi forbi mange af de steder, hvor der spor fra Anden Verdenskrig. Skolen, hvor besættelsesmagten var indkvarteret er væk, men historien er der stadig. Man kommer til at se - og ikke mindst komme ind i - de bunkere, der blev bygget i byen i starten af 1940’erne inde i byen. Bunkerne blev blandt andet brugt, når allierede fly fløj ind over Ringkøbing - og når man står på toppen af bunkerne, er det ikke svært at forestille sig, hvordan det må have været da flyverne kom om natten.

Det kan være en god idé at tage en lommelygte med. Bemærk at bunkerne kan være våde, og det derfor kan være en fordel at have sko på, der kan tåle det.

Vil I vide mere om Anden Verdenskrig?
Er I interesserede i Anden Verdenskrig anbefaler vi også et besøg på Ringkøbing Museum, hvor der er en udstilling om Houvigfæstningen samt bunkerturene i Houvigfæstningen. Besøg også Kaj Munks Præstegård, hvor Kaj Munks blev hentet af Nazisterne en mørk januaraften i 1944.

Our offer


En gennem-musikalsk forestilling der tager udgangspunkt i Nadia Kløvedals hudløse beretning om at vokse op i de store samfundseksperimenters tid. Med KLØVEDAL slippes hippierne og kollektivisterne løs.

Forestillingen, der markerer Teatret Møllens 50-års jubilæum, er et musikalsk kærlighedsbrev til egnen og det, der forener os på tværs af kommunegrænser, regioner og landsdele.

Vi har den store fornøjelse i år at kunne præsentere en koncert med Mads Granum Quintet til vores afslutnings koncert. Og så på selve Ingemanns dagen.

Suggestions


En medrivende forestilling om Kai Normann Andersen på Gjorslev Gods og flugt fra Gestapo. Forestillingen følger de virkelige begivenheder, og…

CPH Art Space er et helt nyt koncept for at skabe rum og ramme om kunst af høj kvalitet.

Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.