Bunkertur i Ringkøbing (dansk guide) 2022
Tag med museets guide rundt i Ringkøbing, hør byens historie under krigen og kom ind i to bunkere.
Tag med museets guide rundt i Ringkøbing, hør byens historie under krigen og kom ind i to bunkere.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Mødested: Ringkøbing Museum, Herningvej 4, Ringkøbing
Det er ikke alle spor, man kan se i dag, når man går rundt i Ringkøbing, men på denne bunkertur kommer vi forbi mange af de steder, hvor der spor fra Anden Verdenskrig. Skolen, hvor besættelsesmagten var indkvarteret er væk, men historien er der stadig. Man kommer til at se - og ikke mindst komme ind i - de bunkere, der blev bygget i byen i starten af 1940’erne inde i byen. Bunkerne blev blandt andet brugt, når allierede fly fløj ind over Ringkøbing - og når man står på toppen af bunkerne, er det ikke svært at forestille sig, hvordan det må have været da flyverne kom om natten.
Det kan være en god idé at tage en lommelygte med. Bemærk at bunkerne kan være våde, og det derfor kan være en fordel at have sko på, der kan tåle det.
Vil I vide mere om Anden Verdenskrig?
Er I interesserede i Anden Verdenskrig anbefaler vi også et besøg på Ringkøbing Museum, hvor der er en udstilling om Houvigfæstningen samt bunkerturene i Houvigfæstningen. Besøg også Kaj Munks Præstegård, hvor Kaj Munks blev hentet af Nazisterne en mørk januaraften i 1944.
Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.
Ingen jul uden Cirkeline i Roskilde Teater. Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til toppen af juletræet. Alder 3-8 år.
Oplev et musikalsk og muntert højskoleophold i Velling med forestillingen METER I SEKUNDET, baseret på Stine Pilgaards bestseller. I Folketeatrets version synger publikum med, mens de møder romanens farverige personer.
En varm hyldest til musikken fra Smilets By
Lej lokalet når det passer dig
Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.