program


Bunkertur ved Houvigfæstningen (dansk guide) 2022

Bunkertur ved Houvigfæstningen (dansk guide) 2022

Bliv klogere på de mange bunkere der stadig står ved vestkysten, når Ringkøbing-Skjern Museum tager på bunkertur. Nur dänischer Reiseführer. Deutscher Guide jeden Dienstag.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 22. Oktober 2011 21:00

Houvigfæstningen nord for Søndervig var en del af den nazitiske Atlantvold, og når man går rundt blandt de mange bunkere, oplever man en landsby. En landsby der var klar til angreb! Det var også her Ringelnatter lå. Luftwaffes, det tyske flyvevåbens, topmoderne antiluftskytsstilling der gennem krigen skød flere allierede fly ned.

På bunkerturen vi gennem det område, hvor fæstningen lå. Mange af bunkerne er stadig synlige og vi skal selvfølgelig ind i dem!

Har I også set HVIDE SANDE serien på TV2? Den foregår også ved bunkerne i Houvigfæstningen.

Mødested: Sortebærdalens P-plads ved Houvig Strand, ca. 4 km. nord for Søndervig

Husk påklædning efter vejret. Det kan være koldt og blæsende langs kysten.

Turen foregår i et kuperet klitlandskab og er ikke egnet for gangbesværede.

Vil I vide mere om Anden Verdenskrig?
Er I interesserede i Anden Verdenskrig anbefaler vi også et besøg på Ringkøbing Museum, hvor der er en udstilling om Houvigfæstningen samt den nye Anden Verdenskrigstur i Ringkøbing. Besøg også Kaj Munks Præstegård, hvor Kaj Munks blev hentet af Nazisterne en mørk januaraften i 1944.

Deutscher Guide jeden Dienstag

Aktuelt


BYEN BRÆNDER RELEASEKONCERT
Kom med til releasekoncert på bandet BYEN BRÆNDERs nye konceptalbum, hvor Thomas Høj Falkenberg, født og opvokset i Vejen, står i front som forsanger.

Cph Art Space er et andet koncept for at skabe rum og ramme om kunst af høj kvalitet.

Lej lokalet når det passer dig

PÅ PLAKATEN


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

FIGAROS præsenterer en spaghettiwestern, som vor mor lavede den. Præriens skrappe sangere er en musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klichéer vendes…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.