program


Bunkertur ved Houvigfæstningen (dansk guide) 2022

Bunkertur ved Houvigfæstningen (dansk guide) 2022

Bliv klogere på de mange bunkere der stadig står ved vestkysten, når Ringkøbing-Skjern Museum tager på bunkertur. Nur dänischer Reiseführer. Deutscher Guide jeden Dienstag.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 22. Oktober 2011 21:00

Houvigfæstningen nord for Søndervig var en del af den nazitiske Atlantvold, og når man går rundt blandt de mange bunkere, oplever man en landsby. En landsby der var klar til angreb! Det var også her Ringelnatter lå. Luftwaffes, det tyske flyvevåbens, topmoderne antiluftskytsstilling der gennem krigen skød flere allierede fly ned.

På bunkerturen vi gennem det område, hvor fæstningen lå. Mange af bunkerne er stadig synlige og vi skal selvfølgelig ind i dem!

Har I også set HVIDE SANDE serien på TV2? Den foregår også ved bunkerne i Houvigfæstningen.

Mødested: Sortebærdalens P-plads ved Houvig Strand, ca. 4 km. nord for Søndervig

Husk påklædning efter vejret. Det kan være koldt og blæsende langs kysten.

Turen foregår i et kuperet klitlandskab og er ikke egnet for gangbesværede.

Vil I vide mere om Anden Verdenskrig?
Er I interesserede i Anden Verdenskrig anbefaler vi også et besøg på Ringkøbing Museum, hvor der er en udstilling om Houvigfæstningen samt den nye Anden Verdenskrigstur i Ringkøbing. Besøg også Kaj Munks Præstegård, hvor Kaj Munks blev hentet af Nazisterne en mørk januaraften i 1944.

Deutscher Guide jeden Dienstag

Aktuelt


KRIGSBØRN er en gribende og livsbekræftende forestilling om børn som ofre. Den skaber debat, behandler menneskets møde med det umenneskelige og rammer direkte i hjertet – men giver også plads til smil og latter.

Mord i Vejlby. Alle borgerne er rystede. Byens nye og uerfarne herrefoged, der også er præstens kommende svigersøn, tvinges til at opklare sagen. True crime teater.

Endnu en poetisk og musikalsk forestilling fra Riddersalen om at undre sig over verden omkring os. Alder 1 1/2 - 4 år.

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.