program


Byvandring om besættelsen - Kalundborg

Byvandring om besættelsen - Kalundborg

Kalundborg Museum markerer besættelsestiden med en guided tur i byen

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 02. Juni 2020 19:00

Museum Vestsjælland marker 75-årsdagen for befrielsen med hele 2 byvandinger i Kalundborg kl. 11.00 og kl. 14.00.

Når du er på besøg hos os, gør vi vores bedste for at passe på dig og din familie! Vi overholder sundhedsmyndighedernes anbefalinger og vi søger for, at I kan være sammen - på afstand

Vi følger sundhedsmyndighedernes retningslinjer om afstand og hygiejne. Der kan derfor max være 9 deltagere foruden guiden. Alle opfordres til at bruge håndsprit og guiden har håndsprit med i tasken. Vi sørger for at holde afstand på min. 2 meter til hinanden. Det kan godt lade sig gøre både at se og høre; i stedet for at stille os i en stor rundkreds, laver vi en opstilling i en pyramideform og guiden vil anvende en bærbar mikrofon for en bedre lyd.

Byvandringen foregår udelukkede ude i det fri og vi vil ikke gå ind i smalle gyder eller huse.

Vi glæder os til at tage jer med til byens centrum og besøg sammen med guiden nogle af de steder, der er kendt for vigtige begivenheder fra besættelsestiden 1940-1945.Rundturen gør holdt ved Torvet, Præstegade, Skibbrogade og Klosterparkvej, hvor der knytter sig historier om modstandsbevægelsen og dens lokale ledere.

Museum Vestsjælland har i 2019 indsamlet historier fra besættelsen, og mange af dem har aldrig tidligere været offentliggjort. Hør nogle af dem her på denne tur.Vært og fortæller ved besættelsesbyvandringen er cand.mag. i historie og arkæologi, Martin Pavón, fra Museum Vestsjælland.

Pris: 50 kr.

Mødested: Torvet 3A, 4400 Kalundborg

Tilmelding: nødvendigt og kun muligt her på billetexpressen og der er kun 9 billetter til salg. Det er ikke muligt at betale kontant ved fremmøde. 

 

Aktuelt


Køb et årskort til Haaning Collection. I vores nyåbnede bilmuseum og oplevelseshus i Bagsværd kan du tage på en æstetisk tidsrejse igennem 135 års bilhistorie krydret med knallerter, modelbiler, motorcykler og meget mere. Her smelter biler sammen med historie, samfund og kultur i en smuk helhed, der bringer folk sammen og sætter samtaler i gang

En varm hyldest til musikken fra Smilets By

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

PÅ PLAKATEN


Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

🎶 En aften med irsk og amerikansk folk på Studio 73 🍀

Sand I Øjet” er en lokal funderet revy, hvor der dog er stort fokus på, at man ikke behøver at…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.