Programm


Byvandring om besættelsen - Kalundborg

Byvandring om besættelsen - Kalundborg

Kalundborg Museum markerer besættelsestiden med en guided tur i byen

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2020. Juni 2. Dienstag, 19:00

Museum Vestsjælland marker 75-årsdagen for befrielsen med hele 2 byvandinger i Kalundborg kl. 11.00 og kl. 14.00.

Når du er på besøg hos os, gør vi vores bedste for at passe på dig og din familie! Vi overholder sundhedsmyndighedernes anbefalinger og vi søger for, at I kan være sammen - på afstand

Vi følger sundhedsmyndighedernes retningslinjer om afstand og hygiejne. Der kan derfor max være 9 deltagere foruden guiden. Alle opfordres til at bruge håndsprit og guiden har håndsprit med i tasken. Vi sørger for at holde afstand på min. 2 meter til hinanden. Det kan godt lade sig gøre både at se og høre; i stedet for at stille os i en stor rundkreds, laver vi en opstilling i en pyramideform og guiden vil anvende en bærbar mikrofon for en bedre lyd.

Byvandringen foregår udelukkede ude i det fri og vi vil ikke gå ind i smalle gyder eller huse.

Vi glæder os til at tage jer med til byens centrum og besøg sammen med guiden nogle af de steder, der er kendt for vigtige begivenheder fra besættelsestiden 1940-1945.Rundturen gør holdt ved Torvet, Præstegade, Skibbrogade og Klosterparkvej, hvor der knytter sig historier om modstandsbevægelsen og dens lokale ledere.

Museum Vestsjælland har i 2019 indsamlet historier fra besættelsen, og mange af dem har aldrig tidligere været offentliggjort. Hør nogle af dem her på denne tur.Vært og fortæller ved besættelsesbyvandringen er cand.mag. i historie og arkæologi, Martin Pavón, fra Museum Vestsjælland.

Pris: 50 kr.

Mødested: Torvet 3A, 4400 Kalundborg

Tilmelding: nødvendigt og kun muligt her på billetexpressen og der er kun 9 billetter til salg. Det er ikke muligt at betale kontant ved fremmøde. 

 

Unser Angebot


En finurlig og tankevækkende hverdagskomedie om længsler, mod og uventede forbindelser. To helt almindelige mennesker fra hvert sit samfundslag befinder sig i et venteværelse.

Frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør. Fra 6 år.

Humor om moderskabets kapitler og forbandede idealer. Om dybder og dilemmaer, med confession room, som blotter det altopslugende, det smukke og det vanvittige ved at være mor. Medbring en mor.

Angebote


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche …laver halløj i…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!