Program


Byvandring om besættelsen - Slagelse

Byvandring om besættelsen - Slagelse

Slagelse besat og befriet – en byvandring med lokalhistoriker Carsten Egø om tiden under besættelsen 1940-1945.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Tuesday, May 05 2020 2:00PM

I år er det 80 år siden at Danmark blev besat af tyskerne. Tyskerne gik i de tidlige morgentimer i land i Korsør med heste, cykler og motoriserede køretøjer. 166 tyske soldater blev indkvarteret i Slagelse by. De tyske tropper brugte det danske forsvars øvelsespladser og skydebaner i området ved Frederikshøj og Lystskoven. Borgmester Meldgaard udarbejdede at kort med sangfri zone i byen, og henstillede til at de tyske tropper ikke sang, når de marcherede gennem byen. Besættelsen krævede også sine lokale ofre, og ved Sct Mikkel Kirke ses et mindesmærke over 21 personer, der døde i forbindelse med krigen.

Den 4. maj 1945 var avisen stadig underlagt censur af tyskerne, og der var her intet tegn på at freden var nær. Samme aften lød fredsbudskabet i radioen. Herefter strømmede folk ud på gader og stræder.

Hvad skete der egentlig i Slagelse dengang Danmark blev besat? Hvordan påvirkede krigen dagligdagen og hvad skete der, da freden kom?

Mødested: Slagelse Museum, Bredegade 11a

Tilmelding: her via billetexpressen eller på telefonnr. 5943 2353. Større grupper bedes tilmeldes via telefon 6111 2520.

Pris: 50 kr. Børn og unge u/18 gratis. 

Yderligere information: haa@vestmuseum.dk eller 6111 2520

Our offer


Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

Brunos Bodega er en fuldstændig almindelig bodega. Her findes ikke skæve eksistenser. Kun mennesker. Kom indenfor og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste som resten af inventaret. Her lever hverdagsdrømme og -tragedier side om side. Og selv om irritationer kan nå uanede højder, rækker netværket tæt og fast ind under selv de dybeste fald.

Datoer
Lørdag d. 24/1 Kl. 14
Søndag d. 25/1 Kl. 14
Lørdag d. 31/1 Kl. 14
Søndag d. 1/2 Kl. 14

Suggestions


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

Sank naturens vilde planter og bær og og lær at lave dine egne velsmagende snapse

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.