Byvandring om besættelsen - Tur 2 Holbæk
Holbæk Museum sætter fokus på besættelsestiden med en guided tur i byen
Holbæk Museum sætter fokus på besættelsestiden med en guided tur i byen
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 12. Juli 2020 13:00
Gå med en tur i byens centrum og hør om skelsættende begivenheder og markante personligheder fra en mørk periode i historien.
Tur 2 af 2. De to ture er ikke ens.
Med afsæt i den nye bog "Et Danmark i splid med sig selv" af Dan Charly Christensen.tilbydes to byvandringer i Holbæk by.
Der er rigtig meget at fortælle, så det kan ikke klares på en enkelt tur. Der er udvalgt i alt 14 stop til de to ture, hvor der bliver fortalt om nogle af de hændelser, som skete på disse steder i løbet af besættelsens fem år.
Pris: 60 kr. pr tur inkl. adgang til museet kl. 12 – 16
Guide den 12. juli: Cand.mag. i historie Dorthe Fløe.
Mødested: Holbæk Museum, Klosterstræde 18, 4300 Holbæk
Tilmelding: via billetexpressen
Begrænset deltagerantal 20
OBS: Der tages forbehold for ændringer pga. corona
Kom med ned under vandet, mellem de vuggende vandaks og oplev haletudsen Myrs forunderlige forvandling fra lille til frø. Sanseligt billedkunstteater for de mindste. Alder 2-5 år.
I forbindelse med 20-års jubilæet for Hvide Sande Masterclass præsenteres en stemningsfuld optaktskoncert på Ringkøbing Rådhus
Gæt med i Agatha Christies legendariske krimiklassiker om en gruppe mennesker, der er sneet inde på et afsidesliggende hotel med en morder iblandt. Spændingen stiger. Hvem er morderen? Intro kl. 18.30.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
”Vores bedste album, hvis du spørger os”: 78’EREN GENOPSTÅR – LIVE!
...tankevækkende foredrag med kant og humor
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.