Carmen Curlers – Iscenesat
Mød op på Kalundborg Museum og få en introduktion til udstillingen carmen curlers - iscenesat og det spændende erhvervseventyr. Læs mere
Mød op på Kalundborg Museum og få en introduktion til udstillingen carmen curlers - iscenesat og det spændende erhvervseventyr. Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
I 1963 blev Carmen Curlers sat i produktion på en fabrik i Kalundborg. De næste år blev byen og oplandet støvsuget for arbejdskraft, for Carmen Curlers var blevet et verdenshit. Hør den utrolige historie om en lokal virksomhed, der var supermoderne og også havde sine opgang- og nedgangstider, indtil den lukkede helt i 1990.
Der serveres kaffe/the og kage ifm. introduktionen, hvor gæsterne er velkomne til at bidrage med egne erindringer om Carmen Curlers. Bagefter er der adgang til at se udstillingen om Carmen Curlers på egen hånd.
Sted: Kalundborg Museum, Adelgade 23, 4400 Kalundborg
Varighed: ca 2 timer
Pris: 100 kr. incl. entré, kaffe/kage
Wikke & Rasmussen har i mange årtier sat standarden for musikalske, humoristiske og skæve filmoplevelser for hele familien. Nu bliver en af deres allerstørste succeser HANNIBAL & JERRY for første gang til teater.
Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk cast af sangere.
Den musikalske fortælling om de år i 80’erne, hvor den aarhusianske musikscene satte dagsordenen i hele landet. Hyldest til elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Til medlemmer af Blåvand-Ho Erhverv Hermed indkaldes til generalforsamling i Blåvand-Ho Erhverv.
Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.