De fire årstider
En kalejdoskopisk refleksion over årets, naturens og menneskelivets gang. Søren Ruby giver liv til tekster af bl.a. Grundvig, Blicher, Ditlevsen og Frank Jæger. Duo al Dente spiller musik fra mange tidsaldre. more
En kalejdoskopisk refleksion over årets, naturens og menneskelivets gang. Søren Ruby giver liv til tekster af bl.a. Grundvig, Blicher, Ditlevsen og Frank Jæger. Duo al Dente spiller musik fra mange tidsaldre. more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Wednesday, September 04 2024 7:30PM
En kalejdoskopisk refleksion over årets, naturens og menneskelivets gang. I rammen af årstidernes skiften kan man derfor glæde sig til at opleve tekster af bl.a. Grundtvig, Ingemann, Blicher, Aakjær, Tove Ditlevsen, Frank Jæger, og mange af dem illustreres i et nyt og til tider overraskende lys.
Skuespilleren Søren Ruby giver teksterne liv og nærvær, mens Duo al Dente spiller musik fra mange tidsaldre.
Musikken stammer fra renæssancen og barokken over irsk folkemusik til nyere komponister som bl.a. Enya og Rickie Lee Jones samt – ja, naturligvis – Vivaldis kendte årstids-koncerter.
Det særlige ved forestillingen er, at både musikken, instrumenterne og lyrikken udforskes og udfordres på tværs af tid. Dermed sættes lyrik og musik i et særligt æstetisk lys, der giver en autentisk og usædvanlig cross over-forestilling.
Ved at kombinere klassisk musik, med nye og gamle lyriske tekster, opstår et samspil som forstørrer begge dele. Lyrikkens indhold opfattes på en anderledes måde, når den fortælles eller læses op, og musikkens toner understøtter oplevelsen.
Vi har erfaret at unge som ældre nyder teaterkoncerten, og får en masse med hjem.
Medvirkende: Søren Ruby (skuespiller), Per Weile Bak (ærkelut og bas) og Kirsten Lund Jensen (blokfløjte)
Producent Det Kommende Teater
Varighed: 100 minutter (incl. pause)
En vild og samfundsaktuel, humoristisk tour de force om udbytteskandalen. Dybdeborende journalistik, satire og musik med Ina-Miriam Rosenbaum i alle roller. Hvad gør det, at man snyder lidt, når ingen opdager det?
Køb et årskort til Haaning Collection. I vores nyåbnede bilmuseum og oplevelseshus i Bagsværd kan du tage på en æstetisk tidsrejse igennem 135 års bilhistorie krydret med knallerter, modelbiler, motorcykler og meget mere. Her smelter biler sammen med historie, samfund og kultur i en smuk helhed, der bringer folk sammen og sætter samtaler i gang
Ronnie Flyvbjerg Olesen er til daglig kapelmester i Mariehaven og for Birthe Kjær.
For nogle bliver det ikke rigtigt jul uden en koncert med Bachs Juleoratorium eller Händels Messias. Mange - især thyboer…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.