Program


De talende sten

De talende sten

I forbindelse med 100 året for genforeningen af Nordslesvig og Sønderjylland, har de tre lokale teaterforeningen, Studio73, Jels vikingespil, Sløjdscenen, slået kræfterne sammen

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Sunday, September 12 2021 7:30PM

I forbindelse med 100 året for genforeningen af Nordslesvig og Sønderjylland, har de tre lokale teaterforeningen, Studio73, Jels vikingespil, Sløjdscenen, slået kræfterne sammen for at skabe et ny skrevet og underholdende skuespil af Ditte Svane, om tiden før og optil genforeningen af de to danske landsdele.

To veninder, Karen og Louise, mødes i Skibelund Krat og fører os humoristisk og på næsten magisk vis igennem de mange kendte historier om Ludvig og Charlotte Schrøder, Poul La Cour, Heinrich Nutzhorn, Kong Frederik d. VIII og mange mange flere. Instruktør Hans-Christian Leonhard står for iscenesættelsen. Han lægger stor vægt på at fortælle historien med tempo og humor, så ”vi lærer om de forgangene tider uden rynker i panden, men med et smil på læberne”.

Skibelundkrat er den danmarkskendte mindelund, som skaber de smukke rammer stykket DE TALENDE STEN” og om de 22 mindesten fra tiden omkring genforeningen af Nordslesvig og Sønderjylland.

Priser:
160 kr. for voksne inkl. gebyr 10 kr. // 100 kr. for børn under 18 + studerende, inkl. gebyr 10 kr..

Spilleperiode:
3 September Kl. 19:30
4 September Kl. 14:00
9 & 10 September Kl. 19:30
11 September Kl. 14:00 & 19:30
12 September Kl. 19:30

Our offer


UDSOLGT
I anledning af Sebastians kommende 75-års fødselsdag genopsættes den flere gange udsolgte Sebastian-cabaret.

Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

Suggestions


En forestilling om voksne børn, barnlige forældre og deres fælles bagage

Guidet vandretur i Nymindegab og en lækker hotdog og godt øl til slut i Esehusene

En absurd og tragikomisk klassiker om den beslutsomme optimist Winnie, der muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs trods det…

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.