De tre søer
På denne tur fortæller Geopark Odsherreds geolog og formidlingsleder Jakob Walløe Hansen om Klint Sø, Nygård Sø og Højby Sø
På denne tur fortæller Geopark Odsherreds geolog og formidlingsleder Jakob Walløe Hansen om Klint Sø, Nygård Sø og Højby Sø
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
De tre søer
På denne tur fortæller Geopark Odsherreds geolog og formidlingsleder Jakob Walløe Hansen om Klint Sø, Nygård Sø og Højby Sø, der hver især har en interessant geologisk historie og landskabsmæssigt har sat sit præg på Odsherred.
Turen starter ved Klint Sø kl. 10.00, hvorefter vi fortsætter til Nygård Sø kl. 11.15 og slutter af med Højby Sø kl. 12.45. Hvor Jørgen Stoltz, Naturvejleder støder til og fortæller om flora og Fauna.
Det er muligt at bestille frokostkurv eller sandwich fra Det Vilde Køkken. Maden leveres til Højby Sø, hvor frokosten kan nydes i de smukke omgivelser.
Børn under 13 år gratis sammen med en voksen.
Arrangør: Højby Lokalråd, Det Vilde Køkken/Silva Danica og Geopark Odsherred
Dato: 1 juli
Tidspunkt: kl. 10 - 14
Adresse: Birkehøj på Troldhøjvej, Nyrup, 4500 Nykøbing Sj.
Pris (inklusive billetgebyr på 25 kr.): 70 kr.
Tilkøb
Sandwich, 85 kr.:
- Kød
- Laks
- Grillet peberfrugt med mozzarella)
Madkurv (valgfri sandwich, frugt, kage, snack, vand og vin/Sidinge saft) 210 kr. pr. person.
Musikforestillingen SALLYS FAR er baseret på de populære bøger ”Sallys far”. Glæd jer til masser af sjov, ballade og ikke mindst iørefaldende sange. Med Sallys pinlige far, fjollede lillebror og kloge Sally. Alder: fra 4 år.
BRYLD — En verden på TVÆRS er den fjerde forestilling i Teatergrads musikalske Danmarkskrønike. Den fortæller historien om en kvinde, der lyttede – for alvor. Med en sjælden blanding af faglighed, kærlighed og kontant ærlighed mødte Tine de unge i øjenhøjde. Hun vidste, hvad hun talte om. Hun havde set det meste – og levet endnu mere.
En musikalsk, sjov og levende familieforestilling med nyskrevet musik af Anne Linnet og Dorthe Gerlach om danske kvinder, der havde modet til at være anderledes.
Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.
Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.
Humor om moderskabets kapitler og forbandede idealer. Om dybder og dilemmaer, med confession room, som blotter det altopslugende, det smukke…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.