Den Historiske Læsekreds
Sammen dykker vi ned i spændende kapitler af efterkrigstidens historier. Vær med, når Brøndby- Bibliotekerne byder inden for i Historisk Læsekreds.
Sammen dykker vi ned i spændende kapitler af efterkrigstidens historier. Vær med, når Brøndby- Bibliotekerne byder inden for i Historisk Læsekreds.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2016. Juni 9. Donnerstag, 19:30
Vi starter ud med at læse og diskutere bogen "Den danske Tysklandsbrigade”. Herefter tager vi rundt i Europas efterkrigstid frem til 1973 med Ian Kershaw’s anmelderroste ”Gode tider- nye farer". Vi slutter af med danske General Hillingsø's kontante og spændende gennemgang af DDR dokumenter mv. fundet ved sammenbruddet i 1989 og ser nærmere på de angrebsplaner, der lå for Danmark i ”Trusselsbilledet- en koldkriger taler ud”.
Programoversigt
Tid & sted: kl.18.30 til 20.00 i Biblioteket i Brønden, Brøndby Strand Centrum 60
Tilmelding hos: Bibliotekar Kasper Veng på mail: kaveg@brondby.dk eller telefon: 43 28 20 05
Ta` på en skøn vin og byoplevelse i storslående Blåvand, hvor vi fortsætter med hygge og musik i fællesskabsteltet Begib dich auf ein wunderbares Wein- und Stadterlebnis im beeindruckenden Blåvand, wo wir die Gemütlichkeit und Musik im Gemeinschaftszelt fortsetzen
Højaktuel satirisk samtidsdramatik om oprustning og den danske forsvarsvilje. Forestillingen bliver til i en tid, hvor krigen er et vilkår i vores hverdag. Verden er urolig, og det går ikke over. Danmark skal opruste.
Musik og fortroligheder om længsler, uro, fortvivlelse, håb, kærlighed og kærlighed og kærlighed. Vi længes, når mørkningen er over os. Hvornår kommer lyset, freden og fordrageligheden?
Oplev en forestilling, der samler generationer. Dyrene i Hakkebakkeskoven er medrivende familieteater baseret på Thorbjørn Egners klassiske historie og de…
”Vores bedste album, hvis du spørger os”: 78’EREN GENOPSTÅR – LIVE!
| 'Knas på Grenen' inviteres publikum på en humoristisk og musikalsk rejse til Skagen omkring år 1900
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!