
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
DER KAN IKKE BOOKES KULTURBUS TIL FORLØBET
Selvom den er lille, har den stor betydning. I 1835 gav H. C. Andersen ærten en plads i kongens kunstkammer i sit eventyr om ”Prinsessen på ærten”. Men hvad var det egentlig for en ært, og hvor er den blevet af?
På Slagelse Museum kan eleverne træde ind i en tidsmaskine og komme tilbage til 1800-tallet, en tid hvor ærter spillede en vigtig rolle ikke bare i hverdagen, men også i eventyr.
For 200 år siden boede, levede og spiste man anderledes i Slagelse og på Vestsjælland. Kartoflerne var ikke blevet populære endnu, men det var ærterne, og de blev dyrket i køkkenhaverne rundt omkring i den gode, fede jord.
Gule, grå og grønne ærter. Vi sammenligner de moderne kostråd med 1800-tallets spisevaner. Spiste H. C. Andersen og mennesker på hans tid sundere end vi gør i dag? Eleverne får selv lov til at smage på de gule ærter. Hvad synes de om kosten?
Hos smeden finder børnene ud af hvorfor ærtesuppe og søbemad var populært på H.C. Andersens tid. I køkkenet finder de ud af hvordan man opbevarede mad og hvad bordskik var for 200 år siden. På torvet undersøger vi hvordan børn kunne bruge ærter som legetøj, og vi laver vores egne rasleæg med ærter. Rasleæggene får børnene med hjem, og derhjemme kan de plante ærterne og føre traditionen med ærter i køkkenhaven eller vindueskarmen videre.
Sted: Slagelse Museum, Bredegade 11A, 4200 Slagelse
Antal elever: 28
Klassetrin: 2. klasse
Fag: Dansk, natur/teknologi, musik
Varighed: 2 timer
Pris: Gratis - kun for folkeskoler i Slagelse Kommune - del af kommunens Kultur- og Naturrygsæk
Bookingprocessen:
o Vælg den ønskede dato
o Udfyld bookingformularen
o Bookingen er først registreret og bestilt, når du modtager en bookingbekræftelse fra skole@vestmuseum.dk
Kom med på en stemningsfuld rundvisning på Holbæk Havn, hvor historiske skibe og levende bådebyggertraditioner møder nutiden. Turen afsluttes med et besøg på Holbæk Museum med den enestående udstilling af Gislingebåden.
Nyd en lækker frokost-anretning fra Ruth & co. mens du hører en skøn koncert med små appetitvækkende stykker med årets unge musikere på Hvide Sande Masterclass.
I anledning af Sorø Historiske Festival 2025, er rundviser Helge Torm trukket i historisk dragt og agerer godsejer. Kom med…
Det er aldrig nemt for voksne børn at flytte hjem til deres forældre, men er det lettere, hvis det er…
Vil du med på en tur ”down memory lane”? De er der alle sammen: ”Manden på risten”, ”Sangen om Larsen”,…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!