Dyk ned i stenalderen (børnearrangement)
På Stiftsmuseet i Maribo er der omvisning i den nye, spændende udstilling om stenalderpigen Lola. Her fortæller museets arkæologer om livet i stenalderen som barn. Læs mere
På Stiftsmuseet i Maribo er der omvisning i den nye, spændende udstilling om stenalderpigen Lola. Her fortæller museets arkæologer om livet i stenalderen som barn. Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
På Stiftsmuseet i Maribo er der omvisning i den nye, spændende udstilling om stenalderpigen Lola. Her fortæller museets arkæologer om livet i stenalderen som barn.
Derefter er der vandretur gennem Maribo ud til De gamle Huse, frilandsmuseet i Maribo. Undervejs fortæller vi om byens opståen og udvikling, og langs med Søndersø udpeges arkæologiske fundsteder i landskabet.
På frilandsmuseet bygger vi jættestuer og prøver at arbejde som en arkæolog.
Aktiviteten er velegnet til børn og unge i alderen 10 – 14 år. Mindre søskende må gerne være med i følge med en voksen.
Mødested: Stiftsmuseet, Banegårdspladsen 11, 4930 Maribo kl. 10.00.
Dato og tidspunkt: Tirsdage fra kl. 10.00 – 14.00 i uge 29, 30, 31, 33 og 34.
Deltagerantal: maks. 20 deltagere
Medbring: fyldt drikkedunk, madpakke, overtøj til turen mellem Stiftsmuseet og Frilandsmuseet.
Betaling: Børn og unge 8 kr. i gebyret i alle ugerne. Ledsagende voksne uge 29, 30 og 31 55 kr. I uge 33 og 34 110 kr.
BYEN BRÆNDER RELEASEKONCERT
Kom med til releasekoncert på bandet BYEN BRÆNDERs nye konceptalbum, hvor Thomas Høj Falkenberg, født og opvokset i Vejen, står i front som forsanger.
En finurlig og tankevækkende hverdagskomedie om længsler, mod og uventede forbindelser. To helt almindelige mennesker fra hvert sit samfundslag befinder sig i et venteværelse.
En musikalsk romantisk komedie om vores allesammens behov for at føle os forbundne med andre. To ensomme mennesker hjælper hinanden tilbage til en skrøbelig glæde og kontakt med verdenen.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche ... laver halløj…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.